Nemške založbe Cerkvam očitajo nezakonito kopiranje not
Nemške založbe Cerkvam očitajo nezakonito kopiranje not
Nemške glasbene založbe in družbe za varovanje avtorskih pravic Cerkvam očitajo množično nezakonito kopiranje glasbenih not. Zaradi tega naj bi založbe, glasbeniki in skladatelji vsako leto utrpeli milijonsko denarno škodo, kot so minuli teden pojasnili predstavniki družbe Musikedition, Nemškega združenja skladateljev in Nemških glasbenih založnikov. Konkretno je očitek usmerjen zgolj proti katoliški Cerkvi. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik, za evangeličansko Cerkev nimajo nikakršnih podatkov o bremenilnih plačilih.
Nemška škofovska konferenca omenjene očitke odločno zavrača. Katoliška Cerkev si nenehno prizadeva za spoštovanje pravic drugih, kar velja tudi na področju duhovne lastnine, je pojasnil tiskovni predstavnik nemških škofov Matthias Kopp v pogovoru za nemško katoliško agencijo KNA. Ravno zato je Združenje nemških škofij v preteklih letih skupaj z družbami za varovanje avtorskih pravic opozorilo nemške župnije in cerkvene ustanove na veljavni pravni položaj.
Ena izmed brošur glasbenih založb in omenjenih družb je nezmotljivo opozorila na prepoved kopiranja not za cerkvene pevske zbore, za razdelitev brošure pa je na lastne stroške poskrbela nemška Cerkev. Zato vprašanje nezakonitih kopij not za cerkvene zbore ni v odgovornosti Nemške škofovske konference.
Kopp družbi za varovanje avtorskih pravic očita 'hudo zavajanje' s precej okleščeno različico cerkvene vpletenosti v celotno dogajanje. »S tem je na nek način zanikano dolgoletno uspešno sodelovanje med omenjenima ustanovama.« Poleg tega je precej nenavadno, da se predstavniki družbe za varovanje avtorskih pravic na lastno željo izogibajo pogovoru s cerkvenimi predstavniki in skušajo spor reševati v javnosti.
Združenja so opozorila na 'reprezentativen porast', v katerem naj bi bilo v letih 2011 in 2012 udeleženih okoli 870 katoliških skupnosti. Pri tem se je izkazalo, da znotraj Cerkve vsako leto nastane več kot 700.000 nezakonitih kopij avtorsko zaščitenih zborovskih in instrumentalnih del, kar pa naj bi bil zgolj 'vrh ledene gore'. Predstavniki združenj izgubo ocenjujejo na 'nižjo ali srednjo sedemmestno evrsko vsoto'.
Poleg finančne izgube po njihovih navedbah nezakonito kopiranje ogroža tudi raznolikost cerkvenega glasbeništva, saj se danes številnim založbam niti več ne izplača izdajanje cerkvene, predvsem zborovske glasbe.
Vir: Kathpress
Foto: arhiv Družine / T. S.