Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nekateri ljudje ulico imenujejo 'dom'

Objava: 01. 10. 2009 / 07:36
Oznake: Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:08
Ustavi predvajanje Nalaganje

Nekateri ljudje ulico imenujejo 'dom'

V Vatikanu poteka evropsko srečanje o pastorali ulice

Ulico oz. cesto povezujemo skorajda z vsakim pomembnim dogodkom v življenju, za nekatere ljudi pa je ulica preprosto 'dom'. To misel je oblikoval nadškof Agostino Marchetto, tajnik Papeškega sveta za pastoracijo priseljencev in turistov, ob odprtju prvega evropskega srečanja o pastorali ulice, ki se je začelo v torek in bo na sedežu omenjenega vatikanskega dikasterija potekalo do petka.

Kot so poročali pri vatikanskem radiu, je tema simpozija, ki se ga udeležuje 70 delegatov iz 17 evropskih držav, 'Jezus se jima je približal in hodil z njima', namen pogovorov pa je začrtati skupno pot z brati in sestrami, ki živijo na ulicah. O enaki temi, ki v številnih državah po vsem svetu postaja čedalje večji problem, je bilo govora že lansko leto v Bogoti v Kolumbiji. Na ulicah namreč živi na milijone oseb, ki potrebujejo pozornost, moralno in duhovno podporo ter materialno pomoč.

Kot je dejal predsednik Papeškega sveta za pastoralo priseljencev in turistov nadškof Antonio Maria Veglio, je ulica kraj kontrastov, kjer najdemo tako tiste, ki imajo, kot tudi tiste, ki nimajo. Oboji pa po nadškofovih besedah potrebujejo nekoga, ki se odziva na njihove človeške, duhovne in materialne potrebe. Podobno je opozoril tudi nadškof Marchetto, ki je dejal, da številne osebe, ki živijo na ulicah, potrebujejo pastoralno oskrbo, med njimi še posebej ženske, ki se ukvarjajo s prostitucijo. Njihovo natančno število sicer ni znano, večina pa jih prihaja z držav nekdanjega komunističnega bloka in afriških držav.

Kot je pojasnil nadškof Marchetto, na ulici, predvsem v vzhodnoevropskih državah, živi tudi veliko otrok, ki naj bi jih bilo po nekaterih ocenah od 150.000 do 250.000. Brez domov naj bi v Evropi bilo približno tri milijone ljudi, število pa se zaradi globalne finančne in gospodarske krize še povečuje. Tudi ti potrebujejo pastoralno oskrbo. Enako po Marchettovih besedah velja za vse, ki delajo na cestah, kot so prevozniki, šoferji, železničarji in tudi vsi potniki. Leta 2008 je namreč na evropskih cestah umrlo 43.000 oseb, 1.700.000 pa jih je bilo v prometnih nesrečah ranjenih.

Tajnik Papeškega sveta za pastoracijo priseljencev in turistov je še izrazil upanje, da bi simpozij obrodil učinkovite predloge in odgovore na vprašanja o pastorali ulice ter da bi udeleženci našli ustrezne modele sodelovanja na tem področju.

Kupi v trgovini

Novo
Konec krščanske civilizacije
Filozofija in esejistika
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh