Narodnemu muzeju Slovenije zlati red za zasluge
Narodnemu muzeju Slovenije zlati red za zasluge
Kot je zapisano v utemeljitvi, je Narodni muzej s svojimi stalnimi postavitvami neprestani prostor izobraževanja. Posebej domiselno privablja (pred)šolsko občinstvo, zbirke so v ponos Slovencem in vsem na ogled. Bogato knjižnico ponuja strokovnjakom različnih disciplin, specializirana restavratorska ekspertiza pa je referenčna za konservatorje in restavratorje v Sloveniji in zunaj nje.
Zgodovina muzeja je zgodovina našega prostora, uspehov, dosežkov
Zgodovina Narodnega muzeja je zgodovina našega prostora, uspehov, dosežkov, dogodkov in dogajanj, je še zapisano v utemeljitvi, a tudi zgodovina muzeja – predanost njegovih ravnateljev in znanja številnih strokovnih delavcev, kustosov, konservatorjev, restavratorjev … Z razgledanostjo in odgovornostjo so poskrbeli za častno izpolnitev plemenitega poslanstva, ohranjati spomin tega prostora za danes in jutri, in tako ravnajo tudi danes.
Živahen razstavni program in obsežna publicistična dejavnost
V utemeljitvi je še dodano, da muzej svoje neprecenljivosti hrani in razstavlja v arheološki, zgodovinski, umetnostni, numizmatični zbirki in zbirki uporabne umetnosti, s katerimi predstavi ves slovenski etnični prostor in čas novejših in starejših obdobij. Gradivo ohranja, dopolnjuje, proučuje, dokumentira, interpretira in prikazuje v živahnem razstavnem programu in obsežni publicistični dejavnosti.
Prvenstvo ohranja tudi danes
Delovanje nenehno prilagaja potrebam in zmožnostim časa ter pričakovanjem strokovne in splošne javnosti, zato ohranja prvenstvo tudi danes, ko je prvopristopnik na mnoga nova področja, dejaven zlasti pri razvijanju povezav med naravoslovnimi znanostmi, humanistiko in naravoslovjem, je med drugim še poudarjeno v utemeljitvi.
Ohranil se je skozi vojne in viharje
»Ko so pred 200 leti udeleženci Ljubljanskega kongresa predlagali ustanovitev domovinskega muzeja, je malokdo slutil, da bo muzej 200-letnico praznoval v lastni, samostojni suvereni državi. Ohranil se je skozi vihar pomladi narodov, svetovni vojni in našo osamosvojitveno, preživel preporod Evrope in rojstvo nove države ter vse to spremljal, kosce spominov pa zbiral in ohranjal za poznejši čas,« je predsednik Borut Pahor še utemeljil podelitev odlikovanja.