Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Namig za izlet: Od Kozjega do Pilštanja [POTEPUH]

Andrej Praznik
Za vas piše:
Andrej Praznik
Objava: 09. 11. 2024 / 00:05
Oznake: Razvedrilo
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 10.11.2024 / 06:42
Ustavi predvajanje Nalaganje
Namig za izlet: Od Kozjega do Pilštanja [POTEPUH]
Zmaj v Kozjem. FOTO: Andrej Praznik

Namig za izlet: Od Kozjega do Pilštanja [POTEPUH]

Lanskega junija so na krožišču v Kozjem postavili več kot štiri metre visokega steklenega zmaja. Pogled ima uprt v bližnji hrib, na katerem je stal Zmajski grad. Od razvalin te mogočne utrdbe se lahko po valovitem Brediču, ki spominja na zmajev hrbet, sprehodimo do dobre tri ure oddaljenega Pilštanja. Tam stoji cerkev sv. Mihaela, ki je zmaja premagal.

Med vzhodnim robom Posavskega hribovja in dolino Sotle leži gričevnata pokrajina Kozjansko. Po njej teče 32 kilometrov dolga reka Bistrica, ob kateri je pred več kot tisoč leti nastalo Kozje. 

Središče Kozjega. FOTO: Andrej Praznik

Naselje je v srednjem veku dobilo trške pravice, danes, ko ima 607 prebivalcev, je sedež istoimenske občine. V njegovem središču stoji župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja, ob pokopališču je še cerkev sv. Eme. 

Cerkev Marijinega vnebovzetja v Kozjem. FOTO: Andrej Praznik

Na hribu nad naseljem je stal grad Kozje oziroma Zmajski grad, ki je bil prvič omenjen ob koncu 13. stoletja. Leta 1638 je pogorel, zato so ga opustili.

Ostanki gradu Kozje. FOTO: Andrej Praznik

Kozje je odmaknjeno od glavnih prometnih poti, v njegovi okolici pa je precej označenih planinskih in romarskih poti. 

Razgled na Kozje. FOTO: Andrej Praznik

Najbolj priljubljena je pot na 709 metrov visoki Vetrnik, kjer so pred tremi leti postavili vetrno harfo. Pot čez 692 metrov visoki Bredič do Pilštanja pa je bolj samotna.

Iz grebena štrli nekaj skalnih osamelcev. FOTO: Andrej Praznik

Čarobne barve ob poti. FOTO: Andrej Praznik

Iz središča Kozjega krenemo po cesti v dolino potoka Bistri graben. Malo naprej od Kroflnovega mlina, pri nekdanji apnenici, nas kažipota usmerita v gozdnato pobočje. Steza dvakrat ostro zavije in se vzpne do ostankov gradu. Na tabli preberemo njegov zgodovinski oris in legendo o kozjanskem zmaju, ki je upodobljen tudi v občinskem grbu, si ogledamo Kozje, kolikor nam dopušča grmovje, in krenemo naprej proti Pilštanju.

Označena steza se sprva razmeroma strmo vzpenja po gozdnatem grebenu, pozneje gre tu in tam tudi navzdol. Tla so na debelo pokrita z listjem, med katerim poganjajo štorovke. Iz grebena štrli nekaj skalnatih osamelcev. Kratek spust z največjega je zavarovan z vrvjo. Po dveh urah hoje prispemo na vrh Brediča, kjer sta v kovinski skrinjici vpisna knjiga in žig.

Vrh Brediča. FOTO: Andrej Praznik 

Z vrha gremo po široki poti do gozdne ceste in razpotja, kjer se ločimo od poti proti Bohorju in Vetrniku. Kmalu znova prispemo do gozdne ceste. Po njej gremo do slab kilometer oddaljene lovske preže, nato se po sprva strmi stezi spustimo v dolino. 

Pri lovski preži zavijemo z gozdne ceste. FOTO: Andrej Praznik

Prvi del spusta v dolino je strm, potem se pot položi. FOTO: Andrej Praznik

Tam prečkamo cesto Lesično–Kozje ter se mimo pokopališča in sramotilnega stebra vzpnemo do cerkve sv. Mihaela na Pilštanju. To razloženo naselje, ki ima danes 124 prebivalcev, je bilo že leta 1404 omenjeno kot trg. Cerkev pa je bila prvič omenjena leta 1167.

V daljavi že vidimo cerkev sv. Mihaela na Pilštanju. FOTO: Andrej Praznik

Po ljudskem izročilu se je na bližnjem gradu Pilštanj, ki je že dolgo v razvalinah, rodila sv. Ema Krška, zato gre tu Emina romarska pot. Če smo že utrujeni, se vrnemo v dolino in počakamo na avtobus za Kozje. Drugače pa sledimo rumenim oznakam Emine poti skozi gozd do naselja Zdole in naprej po cesti v dolino. Tam znova prečkamo cesto Lesično–Kozje in se vrnemo v Kozje.


Izhodišče: Kozje.

Dostop: Štajersko avtocesto zapustimo na izvozu Dramlje, od koder nadaljujemo vožnjo skozi Šentjur, Gorico pri Slivnici in Lesično do Kozjega (tja se lahko pripeljemo tudi skozi Brestanico in Podsredo). Avto pustimo na parkirišču pri ribniku in restavraciji na začetku naselja.

Kratek opis poti: Iz središča Kozjega se vzpnemo do ostankov gradu Kozje. Po valovitem grebenu nadaljujemo do Brediča (692 m), ki je najvišja točka naše poti. Z vrha se spustimo v dolino in vzpnemo do cerkve na Pilštanju. Od tam gremo po Emini romarski poti v Kozje. Če smo preveč utrujeni, pa se v Kozje vrnemo z avtobusom. Pot je označena z markacijami in kažipoti. Je lahka, le na grebenu med Kozjem in Bredičem nas čaka kratek, z vrvjo zavarovan spust med skalami.

Dolžina poti: Do Brediča 2 uri, do Pilštanja 3 ure in 30 minut, nazaj do Kozjega še 1 ura in 30 minut. Skupaj: 5 ur.

Višinska razlika: 410 metrov.

Zemljevid: Posavsko hribovje, 1:75.000.

Maša: V župnijski cerkvi Marijinega vnebovzetja v Kozjem je maša vsako nedeljo ob 7. in 10. uri.


Nalaganje
Nazaj na vrh