Najsodobnejša oprema za raziskovanje sladkorne bolezni
Najsodobnejša oprema za raziskovanje sladkorne bolezni
Andraž Stožer z mariborske medicinske fakultete pravi: »Naš mikroskop je verjetno najsodobnejši konfokalni laserski skenirni mikroskop na svetu.«
Primarna funkcija fluorescenčnega konfokalnega mikroskopa, imenovanega Stellaris 8 Falcon DIVE, je, da sprejema svetlobo iz določene točke vzorca in izključuje svetlobo, ki ni v fokalni ravnini, kar zagotavlja zajemanje in kvantifikacijo slik v globini tkiva z visoko resolucijo, optično razrezovanje tkiva in njegovo 3D-rekonstrukcijo.
»Ključno je, da celice ostanejo dolgo časa žive, njihovi odzivi so zelo podobni tistim kot v celotnem organizmu. To pa nam daje ključno prednost in priložnost, da iščemo nove tarče za zdravila, na podlagi novih spoznanj, kaj gre v celicah narobe pri različnih boleznih,« opisuje Stožer.
S pomočjo takšne opreme bodo lahko raziskovalci raziskovali znotrajcelične in medcelične procese trebušne slinavke. Takšne celice so v človeškem telesu zelo pomembne, kajti uravnavajo raven glukoze in drugih energijsko bogatih molekul v krvi.
»Ta prispevek se ne bo poznal le na ravni bazičnih raziskav v znanosti, temveč se pričakuje tudi translacija v humano medicino v obliki razvoja novih zdravil ali nefarmakoloških ukrepov v primeru sladkorne bolezni,« so sporočili.