Naj bo novo šolsko leto blagoslovljeno in brez koronskih omejitev
Naj bo novo šolsko leto blagoslovljeno in brez koronskih omejitev
Dve katoliški osnovni in štiri katoliške srednje šole v Sloveniji bo v novem šolskem letu obiskovalo 612 učencev in 1473 dijakov. Ravnatelji vseh šol si želijo, da bi jih spremljal božji blagoslov in da je pred njimi leto, ki ga ne bo krojil koronavirus.
Veselijo se mladih, ki gradijo želimeljsko družino
Na Gimnaziji Želimlje, kjer bo letošnje šolsko leto nabiralo znanje 284 dijakov, so v prvi letnik sprejeli vseh 92 kandidatov, ki so se prijavili. Ravnatelj Peter Polc upa, da bo šolsko leto, ki ga začenjajo »čim bolj podobno šolskim letom pred začetkom epidemije. Poleg rednega šolskega pouka smo šolsko leto napolnili še z vrsto raznolikih dejavnosti, ki bodo služile tako sprostitvi kakor tudi dodatnemu širjenju obzorij. Vsekakor pa se veselimo, da se v našo dolino vračajo mladi, s katerimi bomo gradili našo želimeljsko družino.«
Vsako novo šolsko leto je zgodba zase
V Škofijski klasični gimnaziji, ki deluje v okviru Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu se v tem šolskem letu veselijo 192 novih dijakinj in dijakov. Letos so lahko vsem, ki so pravočasno oddali svoje prijavnice, omogočili vpis. »To nas izredno veseli, saj si želimo, in to nam tudi že nekaj let uspeva, iz prav vsakega, nam zaupanega mladostnika ali mladostnice, narediti največ kar lahko,« poudarja ravnatelj Rihard Režek in dodaja: »Tako z njimi kot z vsemi 58 novinkami in novinci, vpisanimi v Jegličev dijaški dom, smo že izpeljali spoznavne razgovore in jih skušali na tak način nekoliko spoznati ter začutiti.«
V Škofijsko klasično gimnazijo imajo skupaj vpisanih 657 dijakinj in dijakov, v Jegličevem dijaškem domu pa nekaj manj kot 200. »Vsako novo šolsko leto je zgodba zase. Vsak dan je, vsaka ura je. Veselimo se neštetih priložnosti ´delati dobro vsem´, kar bo naše zavodsko vodilo. Res se veselimo,« je svoje misli strnil Režek.
»Verjamem v Božjo ljubezen do človeštva«
V Škofijsko gimnazijo Antona Martina Slomška v Mariboru so letos vpisali 78 dijakov, v vseh štirih letnikih pa jih imajo 279. Ravnatelj Samo Repolusk v novem šolskem letu pričakuje nadaljevanje kakovostnega dela učiteljev in zagnanosti dijakov, »zaradi česar smo prepoznani kot šola z veliko dodano vrednostjo na več področjih razvoja osebnosti mladih. Pri občutkih pa ne morem mimo dejstva vojne v Ukrajini in pohlepa določenih lobijev, ki generirajo energetsko krizo z visokimi cenami energentov. To je le trenutni vrh ledene gore človeške neumnosti in zla v svetu. Če ne bi verjel v Božjo ljubezen do človeštva, bi obupal nad človeško vrsto. Recimo temu, da se odločam za upanje proti upanju.«
Zaupanje v sodelavce, mladino in starše
»V novo šolsko leto se podajamo predvsem s hvaležnostjo za preteklo in vsa pretekla leta ter z zaupanjem v Boga pa tudi z zaupanjem v sodelavce, mladino in starše. A hkrati s prošnjo, da bi bilo leto čim bolj normalno,« poudarja ravnatelj Škofijske gimnazije Vipava Vladimir Anžel. V prvi letnik so vpisali 57 dijakov, omejitve pa, tako kot že zadnjih 10 let, niso imeli. Skupaj se v novo šolsko leto podaja 253 dijakov v 11 oddelkih.
»Delajmo dobro vsem«
Tudi v Osnovni šoli Alojzija Šuštarja, ki deluje v okviru Zavoda sv. Stanislava v Ljubljani se veselijo novega šolskega leta. V prvi razred imajo vpisanih 46 prvošolcev, v vseh razredih pa v šolskih klopeh sedi 470 učencev. »Novo šolsko leto smo z učitelji načrtovali v duhu vodila Zavoda sv. Stanislava za prihajajoče šolsko leto: ´Delajmo dobro vsem´ (Gal 6,10). Zavzemali se bomo, da ga bomo tako tudi živeli v šolskem vsakdanu. Šolsko leto začenjamo z občutki in pričakovanji, da je pred nami običajno, "predkoronsko" šolsko leto. Zaupamo, da v novo šolsko leto vstopamo opolnomočeni po preteklih letih soočanja z epidemijo in drugačnimi oblikami pouka, je za naš spletni portal povedala ravnateljica Nuša Pohlin Schwarzbartl.
Med skoraj 21 tisoč prvošolci jih je 64 v prvi razred vpisanih v katoliški osnovni šoli v Ljubljani in Mariboru.
Letos prvič tudi devetošolci
Na OŠ montesorri v okviru Zavoda Antona Martina Slomška so v prvi razred vpisali 18 otrok (v OŠ imajo starostno kombinirane oddelke treh generacij otrok, zato je število manjše), skupaj pa je na šolo vpisanih 142 otrok. Ravnateljica Stanka Čremožnik Parpaillon pojasnjuje, da je njihova šola mlada in še vedno raste. »Letos smo prvič zrasli do devetošolcev. Želimo in prizadevamo si, da rast ni le na zunaj, temveč da se v novo šolsko leto tudi strokovni delavci podajamo zrelejši, modrejši in hkrati s svežino, ki naj odgovori na potrebe otrok, ki so nam zaupani in ki nam zaupajo.«
Hvaležni so, da covid-19 tokrat ni prisoten v tako agresivni obliki, »da bi nam pomembno oteževal načrtovanje in izvajanje pedagoškega dela, hkrati pa se zavedamo potencialno zelo zahtevnih okoliščin, ki znajo botrovati jeseni. Tako sta upanje in zaupanje drži, ki sta neobhodni, s katerima želimo biti tudi zgled mladim. Molimo za to.«