Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nadškof Zore: »Se moje življenje použiva v daritvi, ali moje življenje postaja daritev?« [FOTO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 02. 02. 2023 / 19:47
Oznake: Duhovnost, Maša, Škof
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 03.02.2023 / 06:49
Ustavi predvajanje Nalaganje
Nadškof Zore: »Se moje življenje použiva v daritvi, ali moje življenje postaja daritev?« [FOTO]
Nadškof Zore v Šiški. FOTO: Tatjana Splichal

Nadškof Zore: »Se moje življenje použiva v daritvi, ali moje življenje postaja daritev?« [FOTO]

Na dan posvečenega življenja, ki je potekal pod geslom »Izroči svojo pot Gospodu«, so slovenski škofi ob prazniku Gospodovega darovanja v templju, darovali maše. Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je ob prazniku maševal pri frančiškanih v Šiški v Ljubljani in poudaril: »Naj tudi v našem posvečenem življenju ne bo ničesar, kar bi zadrževalo našo daritev, da bi bila dosledna in dokončna. Ne vem, morda pa samo to manjka naši posvečenosti in verodostojnosti naših karizem. Doslednost in dokončnost.«

Po besedah Zoreta se zdi, da navzočnost karizem, ki oblikujejo življenje in poslanstvo posameznih redovnih skupnosti in družb apostolskega življenja, v našem času in svetu bledi. »Ne samo, da se redovne ustanove številčno manjšajo in se posledično starajo. Zdi se, da stiska, ki jo zaradi tega doživljajo redovnice in redovniki, prednje in morda še veliko bolj vanje postavlja vprašanje veljavnosti njihove redovne karizme danes, v tem postmodernem, postkrščanskem, nekateri pravijo, da tudi že v postsekularizacijskem času.«

FOTO: Tatjana Splichal

Papež Janez Pavel II. je leta 1997 praznik Jezusovega darovanja v templju razglasil tudi za dan posvečenega življenja.

Pomen karizem v današnjem času

Pri tem je spomnil in opozoril na pomen karizem v današnjem času. »Ali si predstavljate, kako pomembna je danes karizma usmiljenk in Marijinih sester in še koga, ki svoje življenje in delo posveča skrbi za bolnike, ostarele in onemogle. Ko predstavniki političnih strank in razne tako imenovane nevladne organizacije razpravljajo o zakonu o evtanaziji – kar je samo krinka za zastrupitev bolnega ali starega človeka – kakšna tolažba je za vse tiste ostarele in bolne, ki so po domovih, za katere skrbijo redovnice, ali pa lahko še ostanejo doma in redovnice prihajajo do njih in ni nobene potrebe, da bi jih takšni ali drugačni pritiski iz okolice začeli navajati na misel, da so odveč, da bi bil čas, da se umaknejo. Kakšno pričevanje in oznanjevanje je takšna karizma v našem času in svetu.«

FOTO: Tatjana Splichal

Je moja daritev »zvesta in popolna«?

Nadškof Zore, sicer frančiškan, se je zahvalil redovnikom redovnicam, ker v Sloveniji in njeni Cerkvi živijo svoje karizme. »Prosim vas, da jih živite predano in velikodušno. /…/ Ko se danes Bogu zahvaljujemo za dar posvečenega življenja in ko se vam Cerkev zahvaljuje, da njeno življenje in poslanstvo bogatite s svojo posvečenostjo, naj vsem nam danes postavim vprašanje: Kako je z mojo vsakdanjo daritvijo? Je zvesta in popolna? Se moje življenje použiva v daritvi, ali moje življenje postaja daritev?«

FOTO: Tatjana Splichal

Doslednost in dokončnost

V zaključku je zbrane sestre in brate povabil, naj tudi v njihovem posvečenem življenju ne bo ničesar, kar bi zadrževalo njihovo daritev, da bi bila dosledna in dokončna. »Ne vem, morda pa samo to manjka naši posvečenosti in verodostojnosti naših karizem. Doslednost in dokončnost,« se je vprašal in dodal: »Naj Gospod danes tudi vse nas in naše brate in sestre po naših skupnostih pridruži svoji daritvi, da bomo v življenju po karizmah naših redovnih ustanov današnjemu človeku prinašali pričevanje o njegovem dostojanstvu in o ljubezni, ki jo ima Bog do nas.«

FOTO: Tatjana Splichal

Celotno nadškofovo pridigo lahko preberete na spletni strani Slovenske škofovske konference. Še več fotografij pa si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji Tatjane Splichal.



Nalaganje
Nazaj na vrh