Nadškof Zore pri maši za domovino: »Še vedno je preveč ideologije in politike nasprotovanja«
Nadškof Zore pri maši za domovino: »Še vedno je preveč ideologije in politike nasprotovanja«
V pridigi pri maši, ki so se je udeležili predstavniki političnega, družbenega, kulturnega, gospodarskega in verskega življenja je nadškof spomnil, da je bilo treba za samostojnost trdo garati in dodal: »Sanje niso dovolj. Sanje so lahko čudovite, a če ostajajo samo sanje, ne da bi bili storjeni potrebni koraki za njihovo uresničitev, potem bi ostali sanjači, ki bi še naprej sanjali tisočletni sen.«
Ljudje so jasno vedeli, kaj hočejo
Ob pregledu na poročanje medijev tistega časa vidimo, da misel na samostojnost ni bila splošno sprejeta, saj se je glasovanje v takratni skupščini komaj za nekaj glasov nagnilo v prid prizadevanja za samostojnost, je podčrtal nadškof: »Res pa je, da so ljudje, prebivalci Slovenije, zelo jasno vedeli, kaj hočejo in so to svojo voljo, to odločenost pokazali s svojim glasom na plebiscitu. Rezultat, ki je bil razglašen na praznik sv. Štefana, 26. decembra, istega leta, je politiko zavezal, da mora Slovenijo peljati po poti, ki vodi v samostojnost in neodvisnost.«
Ljudje so zelo jasno vedeli, kaj hočejo. To odločenost so pokazali s svojim glasom na plebiscitu.
Preveč ideologije in politike nasprotovanja
»In kje smo danes in ali smo po dobrih 30 letih lahko zadovoljni z doseženim?«, se je vprašal Zore: »Nikakor. Še vedno je veliko preveč ideologije in politike nasprotovanja. Kot da ne bi vedeli, da biti proti ne ustvarja dodane vrednosti. Zato menim, da bomo morali začeti biti še bolj ustvarjalni. Prihodnost bomo lahko gradili samo na ustvarjanju novih družbenih in ekonomskih pogojev, ki bodo omogočili vsem ljudem razvijati vse svoje sposobnosti in talente. Prihodnosti ne more biti v tem, da ljudi omejujemo, temveč jim je potrebno zagotoviti vso potrebno svobodo, tako kot je to v drugih evropskih državah.«
Celotna pridiga je na voljo na spletni strani Slovenske škofovske konference.
Otroci so znamenje Božjega blagoslova
Izrazil je željo, da bi ljudje spoznali, da so družine, ki imajo otroke in jih sprejemajo, najboljše zagotovilo samostojnosti naše države. »Namesto ideologij vseh barv in odtenkov, ki so `brneč bron in zveneče cimbale´, kakor bi rekel sv. Pavel, podprimo družine, ki otroke sprejemajo kot dar in bogastvo. Statistično je utemeljeno, da bruto družbeni proizvod lahko raste samo pod pogojem, da ima družina tri ali več otrok.« Poudaril je, da so otroci znamenje Božjega blagoslova, znamenje napredka, so razvoj in so naša prihodnost. »Na njih sloni naša samostojnost.«
Od države do domovine
Po njegovih besedah neka država lahko postane domovina samo, če ima enake vatle za vse svoje prebivalce. Slovenija še ni takšna, je ocenil ljubljanski nadškof: »Ne še. Vendar nas ravno adventni čas in praznovanje Kristusovega rojstva, ki je tik pred nami, spodbujata, da ne obupamo nad svetom in tudi ne nad našo Slovenijo. Storili bomo vse, da nas bo božično praznovanje napolnilo z upanjem in zaupanjem, s to popotnico pa bomo vstopili v novo leto in v njem živeli samostojnost in enotnost naše države in jo krepili.«
Zahvala Pahorju za pokončnost
Odhajajočemu predsedniku Pahorju se je zahvalil za njegova prizadevanja in pokončnost, s katero je, tako nadškof Zore, »bil predsednik vseh Slovencev. Službo predsednika republike sta postavili na primerno visoko raven. Obenem pa novi predsednici želim Božjega blagoslova pri opravljanju predsedniške službe z željo, da bo predsednica vseh – tudi kristjanov.«
»Vsem želim blagoslovljen božič in vse dobro v novem letu. Naj bosta z nami Božji blagoslov in Mati Marija,« je sklenil svojo pridigo nadškof Stanislav Zore.