Nadškof Zore: »Dr. Šturm je živel iz vsebine«
Nadškof Zore: »Dr. Šturm je živel iz vsebine«
Nadškof Zore je podčrtal neprecenljiv prispevek Lovra Šturma kot ustavnega strokovnjaka in profesorja, ki si je vselej prizadeval za pravičnost, pri čemer sta ga vodili strokovnost in nepristranskost.
Strokoven, nepristranski, pravičen
Če razširimo prostor svojega srca s spoznanjem, da so ljudje ob nas bratje in sestre, svet postane sprejemajoč in mi se v njem počutimo varno. Takšna izhodišča imajo posledice na mnogih področjih življenja, tudi na področju različnih pravnih vej in pravne urejenosti medčloveških odnosov in družbi, je poudaril nadškof Zore. »Kaj in koliko je na teh področjih storil pokojni profesor dr. Lovro Šturm so in še bodo, v to sem trdno prepričan, presojali in ocenjevali strokovnjaki. Smo pa v dneh okrog njegove smrti slišali in prebrali veliko misli, ki so poudarjale njegovo strokovnost, nepristranskost in pravičnost.«
Biti trden in odločen, a blag v načinu
Ljubljanski nadškof in metropolit je osvetlil eno od njegovih izjav, v kateri je dejal, da si moramo prizadevati za pravi odmerek pravičnosti v razmerah, v katerih živimo, zato da naša družba postane prijazna in sodobna, v kateri bi vladala vladavina prava. Ob tem je spomnil na besede, ki jih je na pogrebu izrekel nadškof Stres, ko je dejal, da profesor Šturm zaradi preudarnosti in modrosti ni šel nikoli v skrajnosti, bil pa je vselej odločen in jasen zagovornik tega, kar je prav. »Kakor je sam rad rekel in je to priporočal tudi drugim: biti trden in odločen v stvari, a blag v načinu.«
Prizadevanja za pravice vernih
Nadškof Zore je med drugim izpostavil njegova prizadevanja za pravice vernih različnih veroizpovedi in verstev. »Verni mu bomo večno hvaležni za vse, kar je v ta namen storil kot član in predsednik Ustavnega sodišča RS ter kot minister za pravosodje, ki je pripravil tako temeljit in utemeljen Zakon o verski svobodi, da ga njegovim nasprotnikom ni uspelo razveljaviti.« Ob tem je dodal, da je s svojim življenjem in delom služil tudi namenu malteškega viteškega reda, katerega član je bil. »Moto tega reda pa je obramba vere in pomoč ubogim,« je spomnil Zore.
Človek, ki mu je šlo za vsebino
Nadškof je nadaljeval, da je imel pri dr. Šturmu vedno občutek, da gre za človeka, ki mu gre za vsebino in ne za videz. Živel je iz vsebine, kot človek in kot pravnik. »Gradil je na vrednotah. Najvišja vrednota v njegovem delovanju so bile človek in njegove pravice. Za ladjo njegovega življenja je ostajala jasno začrtana brazda, ki je razodevala sadove njegovega dela. Njegova ladja je zdaj priplula v pristanišče. Njegovim domačim, svojcem in prijateljem izražam sožalje v imenu Cerkve v Sloveniji,« je zaključil Zore.
Pahor: »Ta dar in to modrost danes močno pogrešam«
Predsednik države Borut Pahor je izpostavil Šturmovo vlogo pri demokratizaciji Slovenije in oblikovanju njenega ustavnega sistema. Zaradi njegovih številnih dosežkov ga je lani odlikoval s srebrnim redom za zasluge za njegov izjemen prispevek pri uveljavljanju pravne države, ustavnosti in ustavne znanosti. »Zlasti sem pri njem občudoval moč zadržanosti pred silovitostjo kritik na njegov račun vseh vrst. To je redek, preredek dar. Brez tega daru ni modrosti, ki posebej odlikuje najuglednejše intelektualce in javne osebnosti. Ta dar in to modrost danes močno pogrešam. Tako, kot bomo pogrešali dr. Lovra Šturma,« je zaključil Pahor.