Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nadškof Jurkovič: Sirski otroci ne poznajo smeha

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 16. 03. 2017 / 08:12
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:34
Ustavi predvajanje Nalaganje

Nadškof Jurkovič: Sirski otroci ne poznajo smeha

Stalni opazovalec Svetega sedeža pri ZN v Ženevi o nujnosti zaključka sirske krize.

Položaj po več kot šestih letih nasilja je katastrofalen: na sto tisoče žrtev in ranjencev, razkrojeno družinsko življenje, uničena infrastruktura, hiše, šole, bolnice in bogoslužni prostori, razdejana celotna mesta, podhranjenost in neprimerna zdravstvena oskrba: »To je neusmiljena resničnost, s katero se vsak dan soočajo Sirci«, je med zasedanjem Sveta za človekove pravice, posvečenemu Siriji, opozoril msgr. Ivan Jurkovič, stalni opazovalec Svetega sedeža pri Združenih narodih v Ženevi. Kot je dejal, želi Sveti sedež znova izraziti solidarnost sirskemu narodu, saj šest let nesmiselnega prelivanja krvi jasno kaže slepljenje in jalovost vojne kot sredstva za reševanje sporov. Politične ambicije in sebični interesi, povezani s sokrivdo tistih, ki nasilje in sovraštvo razvnemajo preko oskrbovanja z znatnimi vsotami sredstev in z orožjem, imajo za rezultat pet milijonov beguncev in 13 milijonov in pol oseb, ki živijo v veliki stiski. Približno polovica izmed njih je otrok.

Kot poroča Radio Vatikan, je msgr. Jurkovič na podlagi teh številk izpostavil pomen dialoga na vseh ravneh, in sicer »kot edine poti, ki vodi v prihodnost«. S tega vidika delegacija Svetega sedeža pozdravlja majhne korake, ki so bili storjeni nedavno, obenem pa poudarja, da za položaj v Siriji ne more biti vojaške rešitve: »Ne smemo popustiti logiki nasilja, saj nasilje povzroči zgolj nasilje.« Nesprejemljivo je, da so najpogosteje otroci tisti, ki plačajo najvišjo ceno med tovrstnimi spori. Nekateri med njimi niti »ne poznajo drugega življenja kakor vojne«, saj so bili rojeni med bombardiranjem. Prenašajo nepredstavljiv psihološki pritisk in »le redko se na njihovih obrazih pojavi nasmeh«. Msgr. Jurkovič je nadaljeval, da se trpljenje vidi v njihovih prestrašenih očeh, in spomnil na besede papeža Frančiška, ki večkrat izrazi solidarnost sirskemu narodu, posebej najmlajšim, ki »so prikrajšani za radosti otroštva in mladosti, kot so možnost igranja ali obiskovanja šole«.

Delegacija Svetega sedeža tako poziva, da bi mir, odpuščanje in sprava lahko slavili zmago nad nasiljem in sovraštvom: »Šest let neprekinjenega spora razodeva neuspeh celotne mednarodne skupnosti. Položaj v Siriji je naša skupna odgovornost kot družine narodov.« Pravice Sircev, ne glede na njihovo versko ali etnično pripadnost, morajo biti zaščitene. Vsi upravičeno hrepenijo po pravičnosti in miru, ki sta temeljna dejavnika celostnega človeškega razvoja. S tega vidika je velikega pomena tudi, da verske in etnične manjšine ne postanejo »nepomembne šahovske figurice geopolitične razprodaje«, ampak so v polnosti vpletene v pregleden in vključujoč postopek pogajanja, z enakimi pravicami in enakimi odgovornostmi. To je edini način, da bi zgradili prihodnost miru.

Na koncu je stalni opazovalec Svetega sedeža poudaril še, da mora imeti dostojanstvo, ki pripada vsaki človeški osebi, vedno prednost pred oblastjo in maščevanjem: »Krivično trpljenje nedolžnih žrtev tega nesmiselnega prelivanja krvi bi moralo vse vpletene strani spodbuditi, da bi se zavezale za resen dialog in skupno prizadevanje v smeri prihodnosti miru in pravičnosti.«

Vir: Radio Vatikan
Foto: splet

Kupi v trgovini

Novo
Cerkveni dokumenti (Nova serija, 41) - Upanje ne osramoti
Cerkveni dokumenti
2,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh