Nadškof Gallagher: »Ni dovolj le nahraniti lačnih«
Nadškof Gallagher: »Ni dovolj le nahraniti lačnih«
Nadškof Gallagher je izrazil zadovoljstvo Svetega sedeža pri sodelovanju na tem »prvem vrhu Združenih narodov o živilskih sistemih«, ki ga je opisal kot »pomembnega in pravočasnega«, poroča Vatican Media.
Mednarodno ukrepanje
V sporočilu nadškof Gallagher izraža »nujno potrebo po okrepitvi mednarodnih ukrepov za preoblikovanje živilskih sistemov in boj proti prehranski negotovosti in podhranjenosti.« Pri tem je povzel besede papeža Frančiška, ki pravi, da lakota v 21. stoletju »ni le tragedija za človeštvo, ampak tudi pravi razlog za sram.«
Čas je, da preidemo od izjav in oblikovanja strategij do učinkovitih in nujnih ukrepov. (nadškof Gallagher)
Vprašal se je tudi: »Kako preoblikovati prehranske sisteme tako, da bodo pospešili izvajanje Agende za trajnostni razvoj do leta 2030, podprli regeneracijo družbenih sistemov po pandemiji covid-19 in spodbujali celovit razvoj vsakega človeka, hkrati pa ščitili celovitost našega planeta?«
Za dostojno življenje
Dostop do hrane je temeljna človekova pravica in je bistvena za dostojno življenje, pravi nadškof Gallagher. »Nahraniti lačne ni dovolj. Revnim in tistim v ranljivih razmerah moramo zagotoviti potrebna sredstva za dolgoročno preživetje sebe in svojih družin.«
Trajnostni prehranski sistemi bi morali vsem zagotoviti hranljivo hrano, podpirati pravično preživetje ter spodbujati krožne modele proizvodnje in porabe. Kulturo zavrženosti moramo zamenjati s kulturo skrbi, ki varuje dostojanstvo vsake osebe in ohranja naš skupni dom. (nadškof Gallagher)
»Mednarodna skupnost lahko računa na Sveti sedež«
Da bi bili uspešni, »je treba uresničiti vizijo živilskih sistemov, ki vključujejo človeško, gospodarsko, okoljsko in tehnološko komponento.« Zagotovil je, da »mednarodna skupnost lahko računa na Sveti sedež, da bo pomagal pri uresničevanju te vizije.« Nagovor nadškofa Gallaherja je sicer prišel v javnost le nekaj dni po tem, ko je Sklad Združenih narodov za otroke objavil poročilo, iz katerega je razvidno, da več kot polovica otrok na svetu, mlajših od pet let, trpi zaradi akutne podhranjenosti.