Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Nadškof Cvikl na maši za sodelavce Karitas: Postavimo se v službo bližnjega [FOTO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 23. 11. 2022 / 13:00
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 23.11.2022 / 15:58
Ustavi predvajanje Nalaganje
Nadškof Cvikl na maši za sodelavce Karitas: Postavimo se v službo bližnjega [FOTO]
Polna cerkev na Ponikvi. FOTO: Tatjana Splichal

Nadškof Cvikl na maši za sodelavce Karitas: Postavimo se v službo bližnjega [FOTO]

V sklopu Tedna karitas so se danes na Slomškovi Ponikvi, v tamkajšnji župnijski cerkvi sv. Martina, pri maši zbrali sodelavci Karitas. V luči letošnjega gesla »Skupaj delajmo za dobro!« je predsednik Slovenske karitas in mariborski nadškof Alojzij Cvikl podčrtal, da delati dobro »pomeni imeti držo služenja«.

Prostovoljci in sodelavci Karitas so povsem napolnili župnijsko cerkev sv. Martina na Ponikvi, prav tako šotor pred njo. Že pred mašo so se verniki zbrali na molitveni uri z molitvijo rožnega venca pred izpostavljenim Najsvetejšim.

Kaj so naši talenti?

Pri pridigi med mašo se je nadškof Cvikl naslonil na priliko iz Matejevega evangelija o talentih, katerih vrednost je bila zelo velika. »Ko poslušamo priliko o talentih in jo razlagamo, navadno skušamo v talentih videti naše sposobnosti in darove, ki so pravzaprav Božji dar. Kateri darovi so pravzaprav mišljeni kot talent?«, je Cvikl vprašal zbrane.

Nadškof Alojzij Cvikl. FOTO: Tatjana Splichal

Talenti, ki gradijo Božje kraljestvo

Na prvem mestu je po njegovih besedah Božje kraljestvo, ki ga Jezus oznanja in prinaša; to je Božje usmiljenje, neskončen dar, namenjen nam, grešnikom. »Ta dar je zastonjski in je namenjen vsem in vsakemu z namenom, da bi postali novi ljudje; ljudje, v katerih se pretaka Božje življenje. Bog nam daje ta talent, ta dar, da bi med nami bilo Božje kraljestvo vedno bolj uresničeno.«

Ta Božji dar pa nas, tako Cvikl, vedno odpira za skupnost in bližnjega. Božje kraljestvo, Božje življenje je vedno občestveno življenje, »je nekaj, kar slehernega od nas odpira za bližnjega in nas povezuje. Božje kraljestvo je tudi sad, ki ga Gospodar želi najti pri oskrbnikih na koncu, ko se vrne. Želi ga imeti, kot dokaz mojega osebnega prizadevanja in sodelovanja pri gradnji Božjega kraljestva.«

FOTO: Tatjana Splichal

Vsako življenje ima smisel

Kot je poudaril nadškof, je talent, ki ga gospodar zaupa, pravzaprav poslanstvo, ki je zaupano vsakemu izmed nas. »Vsako življenje ima zaradi tega poslanstva tudi smisel. Gospodar, ki ga Jezus opiše, ne gleda najprej na uspeh, ampak je bolj v ospredju odgovornost za zaupano poslanstvo. Ta odgovornost odkriva življenjsko pot, ki bo osmislila moje življenje. Jezusova logika se razlikuje od logike, v kateri živimo mi danes, ko se vrednost meri predvsem po tem, kaj imaš in kaj si dosegel«, je izpostavil in dodal, da je za Jezusa življenje vrednota sama po sebi, »zato nas vabi, da se ne utrudimo v rasti in zorenju naše osebnosti, kajti to je naša uresničitev, ki nas osrečuje«.

Celotna pridiga nadškofa Cvikla.docx

Brez solidarnosti bo med nami še več revščine

Nadaljeval je z mislijo, da če talent postavimo v službo bližnjega, to naše dejanje gotovo postane rodovitno. Vase zaprta ljubezen po njegovem mnenju ni ljubezen in vedno ostaja zgolj nekaj sterilnega. »Če se postavim v službo bližnjega ne izgubim ničesar. Obratno, z veseljem v srcu bom čutil, kako sem s podarjenim darom nekomu pomagal in s tem osmislil tudi svoje življenje. Brez čuta delati dobro, brez naše medsebojne solidarnosti bo med nami še veliko več revščine, ki pa se lahko odraža na nešteto različnih načinov.«

FOTO: Tatjana Splichal

Poživitev občutka skupnosti in občestva

Delati dobro pomeni imeti držo služenje, je spomnil predsednik Slovenske karitas in dejal, da nas odločitev za dobrodelnost povezuje, ne glede na svetovnonazorsko ali versko prepričanje, saj ustvarja »kulturo srečevanja«, kot to večkrat poudarja papež Frančišek. »Papež nas znova in znova vabi, naj poživimo občutek za skupnost in občestvo. Samo v skupnosti človek zares odkriva pomen drugega in hkrati napreduje njegov čut za solidarnost.«

Preberite tudi: Nocoj dobrodelni koncert za družine v stiski

Priprošnja blaženemu Slomšku

Ob koncu pridige se je zahvalil vsem sodelavcem in prostovoljcem Karitas in jih spodbudil, da še naprej v luči letošnjega gesla skupaj »delamo dobro«. »Vsak od nas je poklican, da bolj in bolj postaja znamenje Božje ljubezni v tem svetu. Naj nas na tej poti spremlja tudi priprošnja bl. Antona Martina Slomška, da bi evangeljsko poslanstvo zmogli uresničevati vedno in na vsakem koraku.«

FOTO: Tatjana Splichal

Po koncu maše so v Župniji Ponikva za sodelavce Karitas pripravili pogostitev s pecivom in pijačo, za kar se jim je zahvalil tudi generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. Nato pa so odšli v Celje ter se pred začetkom koncerta okrepčali z enoločnico.

Na pomoč je priskočil tudi nadškof Cvikl. FOTO: Tatjana Splichal

FOTO: Tatjana Splichal

FOTO: Tatjana Splichal

FOTO: Tatjana Splichal

FOTO: Tatjana Splichal

V Celje so prišle tudi članice Karitas iz Ilirske Bistrice z župnikom Stankom Fajdigo. FOTO: Tatjana Splichal


Nalaganje
Nazaj na vrh