Na srečanju z zamejskimi Slovenci o izobraževanju, slovenskem jeziku in gospodarstvu
Na srečanju z zamejskimi Slovenci o izobraževanju, slovenskem jeziku in gospodarstvu
Kot je povedal minister Arčon po koncu obiska, je bil nabor vsebin zelo pester, namen srečanja pa prav to, »da navržemo čim več različnih tem, da bomo v nadaljevanju znali opredeliti prioritete.« Poudaril je tudi, da so določili in opredelili področja, na katerih lahko urad kot tudi celotna vlada pomagata slovenski skupnosti s povezovanjem ključnih zamejskih struktur s pristojnimi resorji v Sloveniji ter se zavzel za bilateralna srečanja z italijanskimi oblastmi, so sporočili iz urada.
Ohranjanje slovenstva
Na sestanku, ki je potekalo na sedežu Generalnega konzulata RS v Trstu, so bili prisotni predsednica Slovenske kulturno-gospodarske zveze Ksenija Dobrila, v imenu Sveta slovenskih organizacij Julijan Čavdek, Rudi Pavšič v imenu senatorke Tatjane Rojc, predsednik Kmečke zveze Franc Fabec, direktor Slovenskega deželnega gospodarskega združenja Andrej Šik, predsednik Paritetnega odbora Marko Jarc ter deželni svetnik Marko Pisani.
»Govorili so tudi o izzivih na področju izobraževanja in slovenskega jezika, pa tudi o gospodarstvu, ki je pomembna podstat vsem ostalim vidikom družbenega življenja, ki prispevajo k ohranjanju slovenstva. Dotaknili so se tudi prizadevanj v smeri zagotovitve zajamčenega zastopstva.«
Obisk Primorskega dnevnika
V okviru tokratnega obiska je minister namenil pozornost tudi medijem. Obiskal je sedež Primorskega dnevnika, kjer je z vodstvom in sodelavci dnevnika govoril o delovanju, sprehodil pa se je tudi skozi nove prostore. Odgovorni urednik Igor Devetak je ob tej priložnosti ministra Arčona povabil na slavnostno odprtje novih prostorov, ki bo predvidoma prihodnje leto.
Na sestanku, na katerem sta bila prisotna tudi odgovorna urednica Slovenskega programskega oddelka Martina Repinc in glavni urednik Slovenskih informativnih sporedov Marko Tavčar. V ospredju so bili pogovori o delovanju in izzivih ter financiranju in konvenciji med radiotelevizijsko družbo RAI in italijansko vlado, ki omogoča tudi oddajanje slovenskih programov na Deželnem sedežu RAI za Furlanijo - Julijsko krajino.