Na sovraštvo odgovorimo s spravnim jezikom!
Na sovraštvo odgovorimo s spravnim jezikom!
Kristjani bi se morali po mnenju benediktinskega patra in avtorja številnih knjižnih uspešnic Anselma Grüna izogibati in upreti vedno bolj grobim oblikam izražanja. P. Anselm kot primer navaja politike, ki pogosto govorijo »hladen, žaljiv, obtožujoč in očitajoč« jezik: »Naloga Cerkve je, da uporablja spravno in usmiljeno govorico, ki ne obsoja, temveč pomaga in spodbuja.«
P. Anselm kristjane tudi nagovarja, naj prisluhnejo vprašanjem drugih ljudi. Ne gre za to, da bi morali krščansko vero oznanjati v sodobnem jeziku, temveč najprej zaznati dejansko hrepenenje ljudi. Tudi kot manjšina lahko kristjani veliko prispevajo k preobrazbi družbe, če zaznajo hrepenenje ljudi po ljubezni, ki združuje in povezuje.
V času podnebnih sprememb pa tudi okoljevarstvo potrebuje duhovno podlago, je poudaril benediktinski pater: »Če bomo samo moralizirali in drug drugemu vzbujali slabo vest, ne bomo ničesar spremenili. Če pa bomo v naravi prepoznali Božjo lepoto, bomo z okoljem lepše ravnali.«
P. Anselm priporoča, da govorimo tudi o vstajenju mrtvih. To ni beg v onostranstvo, pač pa preobrazi človekovo življenje v sedanjosti. Kristjani niso nekakšen »zastarel model« v sekulariziranem svetu, ampak bi lahko družbo prepojili kot kvas, da bi življenje za človeka znova postalo vredno življenja.
Vir: Kathpress
Foto: arhiv Družine (T.S.)