Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Na romanju v Einsiedelnu se je zbralo več kot 300 Slovencev, ki živijo v Švici in okolici

Objava: 23. 09. 2024 / 07:10
Oznake: Duhovnost, Svet, Škof
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 23.09.2024 / 07:32
Ustavi predvajanje Nalaganje
Na romanju v Einsiedelnu se je zbralo več kot 300 Slovencev, ki živijo v Švici in okolici
Tradicionalno romanje Slovencev v Einsiedelnu. FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Na romanju v Einsiedelnu se je zbralo več kot 300 Slovencev, ki živijo v Švici in okolici

Na četrto nedeljo v septembru se Slovenci, ki živijo v Švici (nekaj jih pride tudi iz avstrijskega Feldkircha), tradicionalno zberejo na osrednjem romanju, ki se ga je letos udeležilo več kot tristo Slovencev.

David Taljat, župnik slovenske misije, obiskuje več kot 11 skupnosti, ki so vsaka na svoj način dejavne. Še posebej lepo je bilo na romanju opaziti mlade družine, ki kažejo na to, da bo pastoralno življenje med Slovenci dejavno tudi v prihodnosti. Župnik Taljat, ki je tudi podpredsednik Zveze slovenskih duhovnikov, ki delujejo v Evropi, naredi na tisoče kilometrov, da vse skupnosti redno obiskuje, daruje sveto mašo in skrbi tudi za drugo pastoralno dejavnost ( obiskuje starejše in bolnike, se srečuje z družinami itd.).

Črna Marija iz Einsiedelna. FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Pri sveti maši je prepeval kvartet Krt, tokrat obogaten z bratom, ki kot profesor glasbe deluje v Švici in klarinetistom iz Slovenije. Pri sveti maši je bil tudi veleposlanik Republike Slovenije v Švici mag. Iztok Grmek, ki je na slovesni akademiji tudi nagovoril vse zbrane.

Ker je bilo letošnje romanje ravno na Slomškovo nedeljo, sem posebej izpostavil njegovo povabilo, naj bo sveta vera luč, jezik pa ključ do zveličavne omike. Ob tem sem rojakom posebej poudaril misel matere iz Cankarjeve črtice Tuja učenost, ko mu mati potem, ko je videla, da sin ni molil in se tudi pokrižal ni, polaga na srce: »Na Boga ne pozabi!«

Prejemanje zakramentov in molitev, vse to bo ključnega pomena, da ne bi pozabili na Boga, ob tem pa ključnega pomena, da se zavedamo, da Bog nikoli in nikdar ne pozabi na nobenega človeka, pa če se ta še tako oddalji od Njega. On nas čaka, On nas vabi, On nas z vso potrpežljivostjo išče in kliče. Povabimo ga v svoje življenje. Na poti vere pa smo povabljeni, da smo tudi romarji upanja in veselja ter dejavne ljubezni.

FOTO: Osebni arhiv škofa Jamnika

Iskrena hvala vsem rojakom v Švici in Feldkirchu, na čelu z Davidom Taljatom, da ohranjajo močno vero, da se radi družijo med seboj in si prizadevajo za ohranjanje maternega jezika in kulture, kajti brez jasne identitete, kdo smo in od kod prihajamo, se lahko kaj hitro izgubimo v vedno bolj globalnem svetu.

Na romanju v Einsiedelnu smo se tudi letos posebej spomnili ljubljanskega nadškofa dr. Alojzija Šuštarja, ki je 27 let preživel v Švici in tako rad obiskoval to Božjo pot. Med rojaki in Švicarji je še vedno izjemno spoštovan in se ga s hvaležnostjo spominjajo.


Kupi v trgovini

Novo
Romarske poti
Priročniki in vodniki
14,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh