Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Na robu spopada

Andrej Praznik
Za vas piše:
Andrej Praznik
Objava: 25. 10. 2022 / 22:37
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 26.10.2022 / 11:04
Na robu spopada
Ameriško vojaško letalo spremlja sovjetsko ladjo, ki prevaža vojaško opremo./WIKIPEDIA DRUžINA | Vir: WIKIPEDIA DRUžINA

Na robu spopada

Večino letošnjega leta s tesnobo spremljamo dogajanje v Ukrajini, kjer že osem mesecev divja krvava vojna. Pred šestdesetimi leti pa je bila v središču pozornosti Kuba, kjer je Sovjetska zveza na skrivaj namestila rakete, ki bi lahko dosegle ZDA. Napetost med velesilama je dosegla enega od vrhuncev v soboto, 27. oktobra 1962, ko je le malo manjkalo do spopada neslutenih razsežnosti.

Marca 1952 je oblast na Kubi z vojaškim udarom prevzel Fulgencio Batista, ki je državo vodil že v letih od 1940 do 1944. Za ta korak se je odločil tri mesece pred volitvami, ko je postalo jasno, da mu volivci ne bodo namenili dovolj glasov. V naslednjih letih se je v hribovitih predelih Kube oblikovalo močno gverilsko gibanje pod vodstvom Fidela Castra. ZDA so Batistov režim izdatno podpirale z orožjem, leta 1958 pa so ukinile vojaško pomoč. To je pospešilo njegov konec. Prvega januarja 1959 ob tretji uri zjutraj se je Fulgencio Batista s sodelavci in družinskimi člani vkrcal na letalo ter pobegnil v Dominikansko republiko.

Sovraštvo in prijateljstvo

Novi kubanski voditelj Fidel Castro je nacionaliziral ameriške banke, rafinerije in plantaže, ZDA pa so proti Kubi uvedle gospodarske sankcije ter poskušale zrušiti novo oblast. Zaostritev odnosov je izkoristila Sovjetska zveza, ki je začela Kubi pošiljati gospodarsko in vojaško pomoč. Na ta način je prodrla skoraj...

Prispevek je dostopen samo za naročnike Družine.

Nazaj na vrh