Na poti uresničevanja Slomškove vizije [FOTO]
Na poti uresničevanja Slomškove vizije [FOTO]
Letošnje praznovanje Slomškove nedelje v nedeljo, 24. septembra, je bilo z razlogom v telovadnici Zavoda A. M. Slomška v Mariboru. Razlog je v uvodnem pozdravu navzočim razkril rektor zavoda dr. Ivan Štuhec: »Danes smo nazaj v prostorih, ki so cerkvena last. Za to bi se radi na poseben način najprej zahvalili Bogu, dalje našemu priprošnjiku v nebesih A. M. Slomšku in vsem malim in velikim donatorjem. Med ključnimi in odločilnimi donatorji mi dovolite, da naštejem ameriško škofovsko konferenco po zaslugi kardinala v Chicagu, Blasa J. Cupicha, ki je hrvaškega rodu; italijansko škofovsko konferenco, zahvaljujoč našemu metropolitu in nadškofu msgr. Alojziju Cviklu, ki je tam imel dobre povezave; nemško škofovsko konferenco in njeno dobrodelno ustanovo Renovabis; mariborske šolske sestre in škofijo Celje v času, ko jo je vodil msgr. dr. Stanko Lipovšek. Ključno vlogo z največjim deležem, najprej s kreditom, nato pa z donacijo, je prispevala ljubljanska nadškofija pod vodstvom nadškofa Stanislava Zoreta, ki se mu ob tej priložnosti prvič osebno in javno zahvaljujemo. Nekaj je gotovo, brez vaše odločitve mi danes tukaj na tem mestu ne bi imeli slovesnega bogoslužja ob Slomšku. Vam in vsem, ki ste to omogočili, Bog povrni.«
Slomškova nedelja 2023 nagovor Štuhec.docx
Praznovanje Slomškove nedelje so začeli z molitveno uro, ki jo je vodil postulator v postopku za Slomškovo kanonizacijo, upokojeni nadškof dr. Marjan Turnšek. Sodelovali so verniki iz župnij mariborske nadškofije ob spremljavi priložnostnega orkestra in zbora glasbenih šol sv. Petra in Pavla na Ptuju, Glasbene šole Beltinci ter Glasbene in baletne šole Antona Martina Slomška v Mariboru, pod vodstvom Tadeja Kušarja. Zbor in orkester sta sodelovala tudi pri maši, kjer so prvič izvedli Kušarjevo skladbo, napisano prav za Slomškovo nedeljo.
Mašo je ob somaševanju bratov v škofovski službi in več deset duhovnikov vodil ljubljanski nadškof Stanislav Zore.
V nagovoru je najprej čestital ob praznovanju in izrazil veselje ob uspehih zavoda. V nadaljevanju je pokazal na rdečo nit praznovanja: »Današnje praznovanje posebej obeležuje izid prve Slomškove knjige, ki jo je izdal pri Društvu sv. Mohorja v Celovcu. Šlo je za mladinsko pesmarico Šola vesela lepega petja za pridno šolsko mladino. Izšla je leta 1853, torej pred 170 leti. Seveda bi bilo zanimivo, če bi se nekoliko zadržali pri dveh opredelitvah v naslovu te pesmarice. Če bi pred šolarje – na različnih ravneh šolanja – postavili vprašanje o tem, ali je njihova šola vesela, kdo ve, koliko bi jih bilo, ki bi se s tem strinjali; da je šola v resnici vesela. Po drugi strani pa bi bilo zanimivo, če bi učiteljem in profesorjem predstavili trditev, da so učenci in dijaki pridna šolska mladina, me res zanima, koliko bi se jih s tem mnenjem strinjalo. Vendar naj to nič ne odvzame današnjemu prazničnemu dnevu.«
Nadškof Zore se je vprašal, za kaj bi se Slomšek zavzemal danes. »Prepričan sem, da bi Slomšek, kot veliki delavec za narod in za njegovo rast, naprej naredil vse, kar je mogoče, da bi narod imel prihodnost. Narodove prihodnosti pa ni, če se v narod ne rojevajo otroci, ki dejansko pomenijo prihodnost. Danes velikokrat poslušamo tarnanja, koliko učiteljev nam manjka, koliko zdravnikov nam manjka, koliko smetarjev nam manjka … vseh poklicev nam manjka. Redkokdaj pa slišimo tožbe, koliko otrok nam manjka, koliko Slovencev nam manjka. V letu mojega rojstva nas je bilo v Sloveniji rojenih 28.284 otrok. Lansko leto pa je Slovenija zmogla roditi samo 17.627 otrok. Sprašujemo se o vzrokih in razlogih za težave, ki jih imamo. Dejansko gre za to, kar je večkrat ponovil koprski škof Jurij Bizjak, ki je dejal, da Bog daje blagoslov tam, kjer je življenje.« Zato je prepričan, da bi Slomšek pri delu za preporod naroda ljudi spodbujal k veselju do življenja. Ob tem je spomnil na Pohod za življenje v Mariboru in na dejstvo, da šola brez otrok ne more obstajati.
Slomškova nedelja 2023 pridiga Zore.docx
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je v nagovoru na koncu maše dejal, da z velikim pričakovanjem čakajo na čudež na Slomškovo priprošnjo, ki bi potrdil Slomškovo svetništvo. Ob tem je dejal, da majhnih pa tudi velikih čudežev ne manjka. Eden od teh je gotovo ta, da so lahko praznovali Slomškovo nedeljo v prostorih Slomškovega zavoda. Zahvalil se je vsem, ki so pripomogli k temu, da lahko zavod deluje v vsej polnosti.
Da bi veselje spremljajo vse šolarje in učence v tem šolskem letu, je zaželel postulator nadškof Marjan Turnšek, ko je podal kratko poročilo o tem, kako napreduje postopek za Slomškovo kanonizacijo. V lanskem letu je dobil tudi več sporočil o priprošnji k Slomšku in uslišanjih. Posebej razveseljiva so pisma, v katerih poročajo, da se k Slomšku obračajo dnevno. »Naj bo to spodbuda tudi za nas, da bi se priporočali Slomšku in k temu spodbujali tudi druge,« je povedal Turnšek. Nekaj pričevanj je objavljenih tudi v Slomškovem listu, ki je izšel ob praznovanju Slomškove nedelje.