Na oktobrski škofovski sinodi bodo prvič glasovali tudi laikinje in laiki
Na oktobrski škofovski sinodi bodo prvič glasovali tudi laikinje in laiki
Ne narava sinode ne ime – ki ostaja škofovska sinoda – se ne bosta spremenila, bodo pa spremembe v sestavi udeležencev oktobrske generalne skupščine sinode v Vatikanu na temo sinodalnosti, saj bo vključena tudi številčna skupina »neškofov«, je poročal spletni portal Vatican News.
Med 70 laiki polovica žensk in precej mladih
Med temi 70 posamezniki bodo laiki, ki jih bo neposredno imenoval papež, med njimi polovica žensk in tudi precej mladih. Vsi bodo imeli tudi glasovalno pravico na skupščini, ki jo bo sestavljajo okrog 370 članov z glasovalno pravico od več kot 400 vseh udeležencev.
Pomembna sprememba, a ne revolucija
To bodo glavne spremembe, ki jih je v sredo potrdil sveti oče Frančišek, predstavila pa sta jih kardinala Mario Grech, generalni tajnik sinode, in Jean-Claude Hollerich, glavni poročevalec sinode. »Gre za pomembno spremembo, ne pa za revolucijo,« sta poudarila.
Nobena veljavna ureditev ni razveljavljena
Novo ureditev so voditeljem celinskih skupščin isti dan sporočili v pismu, v katerem je poudarjeno, da ni razveljavljena nobena doslej veljavna ureditev in da je že apostolska konstitucija Episcopalis Communio iz leta 2018 predvidela navzočnost »neškofov« na sinodi.
Duhovniki, redovnice, diakoni, laiki
70 posameznikov bo papež Frančišek izbral s seznama 140 imen, ki ga bodo pripravili na sedmih mednarodnih srečanj škofovskih konferenc in zboru patriarhov vzhodnih katoliških cerkva. Predstavljali bodo »različne skupine vernikov Božjega ljudstva« – duhovnike, redovnice, diakone, laike.
Odraz današnjega sveta
»S tem se ne posega v specifično škofovsko naravo sinodalnega zbora, temveč se jo potrjuje,« je izpostavljeno v pismu generalnega tajništva sinode. Da je med 70 posamezniki polovica žensk in precej mladih, je po besedah kardinala Hollericha odsev današnjega sveta.
Upanje, da bodo nekoč zmogli brez glasovanja
Pri izbiri bodo upoštevali »splošno kulturo, preudarnost, znanje in dejavno udeležbo v sinodalnem procesu vsakega posameznika«. Kot člani imajo pravico do glasovanja, kar je pomemben vidik, a kardinal Grech upa, da bodo nekoč »zmogli brez glasovanja, saj je sinoda razločevanje, molitev«.
Tudi škofje iz držav brez škofovske konference
Med volilnimi upravičenci bo tudi po pet redovnic in redovnikov, ki jih bodo izvolili generalni predstojniki. Prvič bodo zastopani tudi škofje iz držav, ki nimajo škofovske konference. Kardinal Hollerich je pojasnil, da je »njegov« Luksemburg ena od njih, skupaj z Estonijo in Moldavijo.