Na Krasu želijo še letos posaditi 18 tisoč sadik
Na Krasu želijo še letos posaditi 18 tisoč sadik
Današnje akcije so se udeležili številni posamezniki iz podjetij in organizacij. 32 organizacij je že podpisalo zavezo o dolgoročni podpori projektu Zeleno srce Krasa. Direktor Zavoda za gozdove Slovenije Gregor Danev je poudaril, da je obnova gozdov na Krasu tek na dolge proge, danes je storjen prvi korak.
Projekt Zeleno srce Krasa zavezuje podpisnike, da bodo z udeležbo na različnih akcijah ali s finančnimi in drugimi donacijami omogočili nabiranje semen in vzgojo avtohtonih sadik listavcev, obnovo gozdov s setvijo semena in sadnjo sadik gozdnega drevja, vzpostavitev izobraževalno-turistične poti in proučevanje vpliva podnebnih sprememb na vzgojo sadik in obnovo gozdov, poškodovanih v gozdnih požarih, so sporočili s kmetijskega ministrstva.
Akcije tudi naslednje leto
Akcije obnove gozda na pogorelem Krasu bodo nadaljevali tudi v prihodnjem letu, zlasti na najbolj poškodovanih delih gozda. Na preostalem delu pa bo potekala setev semena domačih drevesnih vrst, predvsem različnih vrst hrastov in javorjev, kraškega gabra, koprivovca in črnega bora.
Sanacija poškodovanih gozdov bo stala več kot 47 milijonov evrov
Zavod za gozdove Slovenije je medtem pripravil načrt sanacije v požaru poškodovanih gozdov. Stroški sanacije so po navedbah STA ocenjeni na več kot 47 milijonov evrov, večina načrtovanih del je predvidena v letih 2023 in 2024.
Zahvala županov
Udeležence akcije so pozdravili tudi župani treh občin, ki jih je prizadel požar. Župan Občine Miren - Kostanjevica Mauricij Humar, župan Občine Renče-Vogrsko Tarik Žigon in župan Občine Komen Erik Modic so se zahvalili za podporo, ki jo podjetja, organizacije in posamezniki namenjajo obnovi gozdov Krasa.
Po vsej Evropi bodo zasadili tri milijarde sadik
Vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Jerneja Jug Jerše pa je danes predstavila Evropski zeleni dogovor, ki med drugim predvideva posaditev treh milijard sadik gozdnega drevja po vsej Evropi.