Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Na gorski kmetiji Matk v Matkovem kotu

Za vas piše:
Jana Podjavoršek
Objava: 26. 04. 2019 / 13:01
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 29.04.2019 / 06:18
Ustavi predvajanje Nalaganje
Na gorski kmetiji Matk v Matkovem kotu

Na gorski kmetiji Matk v Matkovem kotu

Klemen Matk gospodari na Matkovi kmetiji.

Klemen Matk gospodari na Matkovi kmetiji. Pri zahtevnem in raznolikem delu mu je v veliko oporo žena Janja, starši pa so poleg tega, da so vir preizkušenih nasvetov, vedno tudi dobrodošla pomoč. Najmlajša člana pri Matkovih, Matija in Gregor, sta rada z atijem, ki jima potrpežljivo in s toplino razlaga, kako se česa lotiti, ne zmanjka pa mu niti odgovorov na pogosti 'zakaj?'.

Celoten članek o delu in družini na gorski kmetiji Matk v Matkovem kotu si preberite v novi številki Družine.

Veliko več kot samo dobiček

Že kot otrok je staršem pomagal po svojih močeh pri delu na kmetiji, ko je začel delati pri strojih, pa ga je delo posebej pritegnilo in se je s svojimi sposobnostmi lahko izkazal. Ko ga z leti tudi telo opozarja, da mora biti pri delu zmeren, razmišlja in se sprašuje o smislu dela na kmetiji, ko je v družbi vedno bolj v ospredju konkurenčnost in tekmovalna podjetnost. Spoznava, da delo na kmetiji ne more biti povsem stehnizirano. »Odnos do kraja, kjer živiš, do zemlje in do doma je veliko več kot dobiček, daje tudi zadovoljstvo, da sem poskrbel in uredil. Stremim k temu, da bi bilo delo češčenje in spoštovanje stvarstva.«



V življenju pa ne teče vedno vse gladko in je tudi suha leta treba znati preživeti. Žalosti ga, ko vidi, da je fizično delo danes razvrednoteno, in meni, da je nujno potrebno, da svoj življenjski prostor obvladuje fizično pa tudi duhovno, da je utemeljen v vrednotah, ki so nas kot narod oblikovale, dobro pa je treba osvojiti tudi potrebno znanje. »Obstoj je mogoč samo, če se dobro gospodari, je vse duhovno utemeljeno in če gre za pravi odnos do življenja. Ljudje so tako bolj povezani, lahko sodelujejo, znajo gospodariti z gozdovi in upravljati objekte.«

Delo na kmetiji povezuje generacije, Klemen pa izpostavi tudi nujnost duhovnega življenja, ukoreninjenega v Bogu. »Po kmetijah na avstrijskem Koroškem, kjer zapustijo kulturne in duhovne korenine, pa tudi jezik, gre počasi vse navzdol, težko zdržijo in prej ali slej kmetije prodajo. Tega se premalo zavedamo.«

Celoten članek o delu in družini na gorski kmetiji Matk v Matkovem kotu si preberite v novi številki Družine, ki je že izšla.

Foto: Tatjana Splichal

Kupi v trgovini

Novo
Jaz in K@REL
Za mladino
14,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh