»Na dolgi rok v energetski krizi zmagovalcev ni«
»Na dolgi rok v energetski krizi zmagovalcev ni«
Člani strateškega sveta GZS za energetski prehod so se sicer strinjali, da na trgu ni zaznati pomanjkanja energentov, je pa volativnost pri cenah večja kot kdajkoli prej, so sporočili po torkovi seji. GZS zato v imenu gospodarstva pričakuje, da se bo vlada po objavi evropskih smernic za reševanje energetske krize REPower EU tokrat odzvala prej kot v jesenski krizi.
Gospodarstvo v situaciji, kot je ne pomni
Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je na seji članov dejal, da je »trenutna geopolitična kriza energetsko krizo le še poglobila. Gospodarstvo je v situaciji, kot je še ne pomni, saj se ekstremne razmere na strani energentov prenašajo tudi na transportne cene ter nestabilne, visoke cene in slabši dostop do surovin.« Dodeljena pomoč gospodarstvu v začetku meseca marca je po njegovih besedah sicer »obliž na rano, vendar je podražitev energije od septembra lani mnogo višja od predvidene pomoči na osnovi obsega prihodkov in deleža stroškov energije v poslovnih odhodkih. Ne upošteva namreč nastale škode, ki so jo podjetja dejansko utrpela.«
Pričakovanja po takojšnjem ukrepanju vlade
Strateški svet za energetski prehod je glede na perečo situacijo državnemu sekretarju z ministrstva za infrastrukturo Blažu Košoroku predstavil svoja odkrita pričakovanja, da se bo vlada po objavi REPowerEU plana nemudoma odzvala z ukrepi in pomočjo gospodarstvu. »V sklopu REPower EU predlogov predvsem podpiramo spremembo metodologije oblikovanja cene električne energije, ki naj bi se razvezala odvisnosti od cene plina, ki je danes glavni razlog naraščajočih cen električne energije, na dolgi rok pa uveljavitev uporabe instrumenta »izgradnje v javnem interesu« pri potrebni bodoči izgradnji novih proizvodnih virov obnovljivih virov energije, saj je umeščanje teh objektov v prostor velik problem tudi v Sloveniji.«
Posledice oprostitve plačila omrežnine
Glede ukrepa oprostitve plačila omrežnine za vse porabnike so člani strateškega sveta poudarili likvidnostne težave na strani distribucije ter izrazili zaskrbljenost zaradi zastoja predvidenih naložb v omrežja. Predsednik gospodarskega interesnega združenja distribucije Boris Kupec je komentiral, da bosta ta ukrep in izguba finančnih sredstev vplivala na distribucijo na dolgi rok.
Na dolgi rok zmagovalcev ni
Strateški svet za energetski prehod je obravnaval tudi strokovno vprašanje vpliva vključitve in sinhronega obratovanja ukrajinskega elektroenergetskega sistema z evropskim (ENTSO-E), do katerega je prišlo danes dopoldne. Takšno obratovanje prinaša določena tehnična, IKT ter tudi ekonomska tveganja, saj je država v vojni in je infrastruktura poškodovana. Predsednik strateškega sveta za energetski prehod Danijel Levičar je poudaril, »na dolgi rok v energetski krizi zmagovalcev ni, vsakdo nekaj izgubi.«