MZZ slovenskim državljanom priporoča umik iz Ukrajine
MZZ slovenskim državljanom priporoča umik iz Ukrajine
Po informacijah slovenskega zunanjega ministrstva je v Ukrajini od 70 do 80 slovenskih državljanov, »povečini oseb, ki so v zakonski zvezi z osebami ukrajinskega državljanstva, zato vsi države verjetno ne bodo zapustili.« Še danes dopoldne se Slovenija za umik svojih državljanov uradno še ni odločila.
S komercialnimi leti ali osebnimi vozili
Kot je sporočila STA, so na ministrstvu še zapisali, da lahko slovenski državljani zapustijo Ukrajino s komercialnimi leti ali z osebnimi vozili. Pred Slovenijo so zaradi strahu pred ruskim napadom na Ukrajino svoje države k umiku pozvale že ZDA, Velika Britanija, Nizozemska, Estonija, Latvija in danes še Nemčija, Italija, Španija, Belgija, Danska, Avstralija in Nova Zelandija.
Vojaškega konflikta ni mogoče izključiti
Tako je denimo nemško zunanje ministrstvo svojim državljanom sporočilo: »Če ste v Ukrajini, presodite, ali je vaša prisotnost nujno potrebna. Če ni, čim prej zapustite državo. Napetosti med Rusijo in Ukrajino so se zadnje dni povečale, vojaškega konflikta ni mogoče izključiti.«
Janša v pogovoru z ukrajinskem premierjem
Po današnjem jutranjem telefonskem pogovoru z ukrajinskim predsednikom vlade Denisom Šmihalom je slovenski premier Janez Janša na družbenem omrežju sporočil, da »Slovenija z zaskrbljenostjo spremlja kopičenje ruskih vojakov na meji z Ukrajino«.
EU in Nato ščitita tudi lastne temelje
Hkrati je Janša podprl ukrajinsko ozemeljsko celovitost in pravico sleherne države do izbire svojega zavezništva. Šmihalu je slovenski premier obljubil obisk Ukrajine do konca meseca: »EU in Nato s podporo Ukrajini ne ščitita le prijateljske države, temveč temelje, na katerih stojita obe zavezništvu.«
Potrebna je takojšnja deeskalacija
Janez Janša je še dodal: »Že zgolj grožnja Kremlja z uporabo sile povzroča Ukrajini in širši regiji veliko gospodarsko škodo, zato je potrebna takojšnja deeskalacija.«
Putin z Macronom ...
Danes se je z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom telefonsko pogovarjal prvi mož Francije Emmanuel Macron. Sogovornika sta, po navedbah Kremlja, razpravljala o »razmerah v zvezi s provokativnimi špekulacijami o domnevni ruski invaziji na Ukrajino, ki jih spremljajo obsežne dobave sodobne oborožitve v to državo.«
... in Bidnom
Macron pa je med enoinpolurnim pogovorom, v katerem sta – kot so sporočili iz Elizejske palače – sogovornika »izrazila željo po nadaljevanju dialoga«, Putina opozoril, da je iskren dialog nezdružljiv s stopnjevanjem napetosti. S Putinom se je nato danes slišal še ameriški predsednik Joe Biden.
Svarilo pred ostrimi in takojšnjimi posledicami
Ruskega kolega je posvaril pred odločnim odzivom ter ostrimi in takojšnjimi posledicami v primeru napada na Ukrajino, ponovil pa, da so ZDA še pripravljene na diplomatske pogovore, pripravljene pa tudi na druge scenarije. Po navedbah ameriške administracije pogovor ni ublažil napetosti niti ni prinesel temeljitih sprememb.
Diplomatska pot k preprečitvi konflikta je še odprta
Ameriški državni sekretar Antony Blinken pa je danes ruskemu zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu v telefonskem pogovoru dejal, da je diplomatska pot k preprečitvi konflikta v Ukrajini še naprej odprta, vendar mora Moskva »zmanjšati pritisk in začeti pogovore v dobri veri.«
Lavrov obtožil ZDA netenja konflikta
Lavrov je, kot je STA povzela navedbe ruskega zunanjega ministrstva, ZDA obtožil netenja konflikta v Ukrajini in dejal, da »propagandna kampanja ZDA in njenih zaveznikov v povezavi z 'rusko agresijo' proti Ukrajini sledi provokativnim ciljem.«
Umik večine zaposlenih na ameriškem veleposlaništvu v Kijevu
Ameriški State Department je sicer danes »zaradi nenehne grožnje ruskega vojaškega posredovanja« ukazal umik večine zaposlenih na ameriškem veleposlaništvu v Kijevu in za jutri napovedal ustavitev delovanja konzularnih služb na njem, nujne zadeve bo možno urediti v Lvovu.
Oglasil se je tudi predsednik Zelenski
Ponovno pa se je oglasil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, češ da ameriška opozorila o skorajšnjem ruskem napadu sejejo paniko in Ukrajincem ne pomagajo, od ZDA pa terjal trdne dokaze za trditve o skorajšnji invaziji, ki naj bi se zgodila 16. februarja.
Največji sovražnik Ukrajincev je ta hip panika
»Če ima kdo dodatne informacije o tej invaziji, naj – prosim – obvesti našo vlado. Zavedamo se tveganj in jih v celoti razumemo. Toda ta časa je v Ukrajini največji sovražnik ljudi panika, vse te informacije pa paniko le še napihujejo in nam ne pomagajo,« je izpostavil Zelenski.