Molitev vodi k edinosti, godrnjanje ničesar ne spremeni
Molitev vodi k edinosti, godrnjanje ničesar ne spremeni
Foto: Vatican Media
Papež Frančišek je vernike na današnji praznik zavetnikov mesta Rim, svetih apostolov Petra in Pavla, vernike pozval k molitvi. Med dopoldanskim bogoslužjem v baziliki sv. Petra v Vatikanu je pojasnil, da sta bila apostola Peter in Pavel »dve zelo različni osebnosti«, Bog pa ju je kljub njuni različnosti naredil za brata. Temeljni dejavnik te povezanosti je bila skupna molitev, je dejal Frančišek: »Iz molitve pride edinost, ki je močnejša od kakršne koli grožnje.« Molitev Svetemu Duhu omogoči, »da posreduje, da odpre za upanje, da sprejme razdalje, da nas v težavah ohranja skupaj«.
Občudovanja vredno je, da se v teh »dramatičnih trenutkih« v začetnem obdobju Cerkve nihče ni pritoževal nad hudim, nad preganjanjem. »Odvečno in celo nadležno je, če kristjani zapravljajo čas s pritoževanjem nad svetom, nad družbo, nad najrazličnejšimi težavami. Pritoževanje ne spremeni ničesar,« je poudaril papež. Takratni kristjani niso nikogar obtoževali, temveč so molili. »In danes se lahko vprašamo: ali varujemo svojo edinost z molitvijo? Ali molimo drug za drugega?« je nadaljeval Frančišek in vernike pozval, naj »več molijo in manj godrnjajo«. To namreč lahko odpre mnoga vrata, ki ločujejo.
Papež je med bogoslužjem spregovoril tudi o preroštvu: ljudje danes ne potrebujejo ne praznega govorjenja, temveč pričevanja, da je evangelij mogoč. »Ne potrebujemo čudežnih nastopov, temveč življenja, ki razodevajo čudež Božje ljubezni.« Potrebujemo »ljudi, ki so napolnjeni z ljubeznijo do Boga«. Peter in Pavel sta dobra primera za to. Gospod pa danes »kliče vsakega izmed nas, da bi nas naredil za žive kamne, s katerimi bi zgradil prenovljeno Cerkev in človeštvo,« je poudaril sveti oče.
Foto: Vatican Media
Tudi paliji za nove nadškofe
Kot vsako leto na praznik apostolov sv. Petra in Pavla je papež med bogoslužjem v baziliki sv. Petra blagoslovil palije, ki so namenjeni dekanu kardinalskega zbora in nadškofom metropolitom, imenovanim v zadnjem letu dni. Po papeževih besedah »palij spominja na edinost med ovcami in pastirjem, ki si kakor Jezus ovco naloži na ramena, da se od nje ne bi nikoli ločil«. Novi nadškofje in metropoliti, ki se današnje slovesnosti niso udeležili, bodo palije prejeli v svojih nadškofijah.
V skladu z izročilom, ki ga je uvedel papež Janez Pavel II., je Frančišek danes osebno izročil palij novemu dekanu kardinalskega zbora, kardinalu Giovanniju Battisti Reju. 86-letni Re, nekdanji prefekt Kongregacije za škofe, je na čelu kardinalskega zbora januarja letos nasledil kardinala Angela Sodana.
Slavje brez pravoslavne delegacije
Današnje slovesnosti se tokrat zaradi varnostnih ukrepov v zvezi z epidemijo koronavirusa ni tradicionalno udeležila delegacija carigrajskega ekumenskega patriarhata, kar se je zgodilo prvič v več kot štiridesetih letih. Tudi sicer je bilo med bogoslužjem navzočih le okoli 90 vernikov, ki so upoštevali zadostno medsebojno razdaljo in nosili zaščitne maske.
»Duhovni objem« ekumenskemu patriarhu
Papež je po opoldanski molitvi angelovega češčenja na priprošnjo svetih apostolov prosil, da bi v Rimu lahko vsakdo živel dostojanstveno in bi se lahko srečal z veselim pričevanjem evangelija. Zaradi odsotnosti delegacije carigrajskega ekumenskega patriarhata je poslal »duhovni objem svojemu dragemu bratu, patriarhu Bartolomeju«, v upanju, da se bodo njuni obiski lahko čim prej obnovili.