Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Molimo križev pot in postojmo ob postajah

Za vas piše:
Katja Cingerle
Objava: 16. 03. 2020 / 12:19
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 19.03.2020 / 07:06
Ustavi predvajanje Nalaganje
Molimo križev pot in postojmo ob postajah

Molimo križev pot in postojmo ob postajah

Družine molijo same križev pot ali pa v povezanosti z Radiem Ognjišče in TV Slovenija.
Pred petkovo in nedeljsko mašo v postnem času molimo in premišljujemo križev pot. Ker tokrat maše spremljamo prek medijev in spletnih strani, križev pot molimo doma.

"Družine molijo same križev pot ali pa v povezanosti z Radiem Ognjišče in upamo tudi na TV Slovenija," je svetoval dr. David Kraner, tiskovni predstavnik SŠK.

Križev pot je razdeljen na 14 postaj, ob katerih se spominjamo trpljenja Jezusa Kristusa od obsodbe Poncija Pilata do mrtvega Jezusa polaganja v grob. Včasih se doda tudi 15. postaja, ki upodablja vstajenje.

Razmišljanje ob križevem potu

Molitev pri vsaki postaji se začne z verzom "Molimo te Kristus in te hvalimo, ker si s svojim križem svet odrešil." Nato sledi premišljevalna molitev, ki ni standardizirana. Njena lepota je ravno v odkrivanju novih poudarkov.

Upanje za bolne, spomin na žrtve ...

Alessandro Pronzato skozi postaje križevega pota spodbuja bolnike na pot upanja, s Križevim potom z varuhi spomina pa se spominjamo žrtev vojnega in povojnega nasilja. Založba Družina je leta 2015 izdala Križev pot s papežem Frančiškom, v katerem so besedila križevega pota, ki ga je vodil papež Frančišek v rimskem Koloseju 18. aprila 2014. Skozi postaje vas popelje tudi duhovnik in ustanovitelj Opusa Dei Jožefmarija Escrivá.

Za postni čas pa so dragoceni tudi Pogovori z Bogom: Razmišljanja za post, veliki teden in velikonočni čas Francisca Fernandeza Carvajala.

Križev pot ali kalvarija


Vsaka cerkev ima upodobitev postaj križevega pota, poleg tega pa so kapelice s postajami postavljene tudi na nekaterih božjih poteh, še posebej ob vzpenjanju na hrib, na katerem stoji romarska cerkev. Takšnemu križevemu potu pravimo tudi kalvarija, po hribu, na katerem se je bil Jezus križan. V Sloveniji se lahko na križev pot odpravite npr. v Mariboru, Celju, Kamniku, Šmarju pri Jelšah, Podsredi …

Ena izmed kalvarij je bila predstavljena v Družini (letnik 65, št. 8) v članku Pot trpljenja pod sv. Rokom, zavetnikom, ki se mu priporočimo zoper kužne bolezni.

Izvor križevega pota


Križev pot izvira iz običaja romarjev v Jeruzalemu, ki so hodili po poti od mesta proti Golgoti, ob tem pa so se ustavljali in molili. Po Evropi se je razširil v 13. stoletju zaradi pobožnosti svetega Frančiška Asiškega in njegovih učencev. Postaje so se v preteklosti spreminjale, sedanji križev pot pa se je oblikoval v 17. stoletju.

Vir: arhiv Družine, SŠK, Wikipedia
Foto: Marjan Smreke, Katja Cingerle

Kupi v trgovini

Novo
Stvari, ki bi jih želel vedeti pred poroko
Medosebni odnosi
22,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh