Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Cerkev = Dom živega Boga

Za vas piše:
Kristina Vrčon Jejčič
Objava: 22. 08. 2024 / 16:29
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 28.08.2024 / 14:35
Ustavi predvajanje Nalaganje
Cerkev = Dom živega Boga
FOTO: Shutterstock

Cerkev = Dom živega Boga

Ko potujem, najprej opazim gradove in cerkve. Gradovi so postavljeni na krajih, od koder so plemiči imeli razgled daleč naokrog. Zato so tudi vidni že od daleč. Cerkve opazim, ker so že na pogled drugačne od ostalih stavb. Stojijo na vidnih krajih, a tudi v središčih mest in vasi, saj so ljudje vedno želeli imeti Boga med seboj.

ZVONIK 

Od zunaj večino cerkva prepoznam po zvoniku, v katerem so obešeni zvonovi. Ti zvonijo zjutraj, opoldan, zvečer, pred sveto mašo, ob smrti vernika, ob procesijah, praznovanjih … Včasih so jih uporabljali tudi namesto sirene. Z njimi so zvonili ob požarih, turških vpadih, naravnih nesrečah in proti toči.

ALI VEŠ?
- Da je najstarejši delujoči zvon na Slovenskem v zvoniku stolnice v Kopru? Ulit je bil leta 1333.
- Da je najtežji zvon jekleni zvon cerkve Device Marije v Polju pri Ljubljani? Tehta kar 5825kg.
- Da je v Sloveniji razvita uporaba cerkvenih zvonov kot glasbenih inštrumentov? Temu pravimo pritrkavanje.

Cerkev = stavba

LADJA 

Skozi cerkvena vrata vstopimo v cerkveno ladjo. Ladjo??? Ja, prav si prebral. Ladja imenujemo del cerkve, kjer se nahajamo verniki med sveto mašo, molitvami, … Po navadi so v ladji klopi ali stoli.
Kakšno zvezo ima ta del cerkve z ladjo? Stare cerkve so imele obokane strope in lesene nosilce kot v ladjiskem trupu. Če bi cerkveno ladjo obrnil na glavo, bi dobil obliko, ki jo ima notranjost ladje. In kdo je kapitan te ladje?
Jezus, seveda!

Kdo je naš kapitan ladje? Ilustracija: Miha Ha

PREZBITERIJ

Cerkvena ladja se zaključi s prezbiterijem. To je prostor, kjer sta oltar in oltarna miza. Tu se odvija evharistična daritev, zato je to najbolj svet prostor cerkve.

TABERNAKELJ

Nekje v prezbiteriju ali pa v njegovi neposredni bližini je tabernakelj. V tabernaklju so spravljene posvečene hostije. V njih je navzoč Jezus. In tako dobimo odgovor, za koga so naši predniki gradili cerkve.
Za Jezusa, seveda!
Želeli so ga imeti čim bližje, da so se lahko čim hitreje zatekli k Njemu po pomoč, da so lahko čutili njegovo navzočnost in prosili za blagoslov. Jezus si zasluži najlepši dom, zato so cerkve tako lepe zunaj in znotraj. Ob cerkvah so ljudje pogosto zgradili svoje hiše, da bi bili čim bližje Jezusu, zato je večina naših cerkva v središču krajev.

VEČNA LUČ

Ob tabernaklju gori posebna luč. Rečemo ji večna lučka, ki gori takrat in tam, kjer je v tabernaklju Najsvetejše – posvečena hostija. Če lučka gori, takoj vemo, da je Jezus »doma«.

ZAKRISTIJA

Prostor, ki ga ne opazimo iz ladje in v katerega običajno vstopimo iz prezbiterija, se imenuje zakristija. V zakristiji se duhovnik in ministranti, lahko tudi bralci in mežnar, pripravijo na sveto mašo. Tu so spravljena vsa oblačila in predmeti, ki jih potrebujemo pri sveti maši.

KOR

Prostor, ki je običajno dvignjen nad cerkveno ladjo, je pevski kor, s katerega pevci s petjem sodelujejo pri sveti maši. Na koru so orgle, ki s svojo melodijo naredijo bogoslužje svečano in slavnostno. Ste vedeli, da so orgle kraljica glasbil? Ali si si zapomnil, kako se imenujejo posamezni deli cerkve? Kje si pa ti med sveto mašo v cerkvi? Nariši se.


Ali veš?
- Da ima lahko cerkev več oltarjev? Eden je glavni, stranski pa so vzdolž cerkvene ladje.
- Da imajo starejše cerkve lahko ohranjeno tudi prižnico? Videti je kot balkonček, na katerega se je povzpel duhovnik, ko je pridigal, da so ga ljudje lažje videli in slišali.
- Da imajo cerkve tudi eno ali več spovednic? Ta se navadno nahaja v cerkveni ladji ali v stranski kapeli. Narejena je tako, da omogoča zasebnost med spovedjo.

CERKEV = SKUPNOST

Brez česa cerkev ni prava cerkev? Je to zlato posodje ali dragocena oblačila? Kakšna pomembna slika? Kakšno cerkev je imel v mislih Jezus, ko je Petru rekel: »Ti si Peter in na tej skali bom sezidal svojo Cerkev«? (Mt 16,18) Jezus je imel s Cerkvijo v mislih predvsem vse ljudi, ki so verjeli vanj in jih je zaupal Petru v varstvo.

Za pastirja Cerkve je Jezus postavil sv. Petra. Ilustracija: Miha Ha

Prvi kristjani niso imeli takih cerkva, kot jih imamo danes, pa so vseeno bili Cerkev, skupnost. Zato: ta skupnost ljudi, ta Cerkev, ki se zbira v stavbi, je največja vrednost vsake cerkve. Tako je še danes. Cerkev sestavljamo vsi kristjani. Ko boš naslednjič v cerkvi, poglej naokrog, kdo vse je del te skupnosti! Če je Jezus v tabernaklju naš kapitan, smo mi, ki smo v cerkveni ladji, njegova posadka. Kakšna je naloga posadke? Da tako kot mornarji vsak naredi nekaj: lahko pomagamo pri čiščenju in krašenju cerkve, lahko jo lepšamo s petjem, branjem, ministriranjem, igranjem inštrumentov, pritrkavanjem, postavljanjem jaslic, košnjo trave … Večji lahko pomagajo tudi že pri kakšnih obnovitvenih delih na cerkvi. Z molitvijo skrbimo za našega duhovnika in za vse, ki sestavljamo to skupnost. Ko vsak doda svoj delček, je na ladji lepo, prijetno – naj bo tako tudi pri nas! Pa tudi, ko ne gre vse prav, lahko vedno zaupamo našemu kapitanu Jezusu, da nam bo pomagal.

Ali veš?
- Da se prve cerkve (stavbe) pojavijo šele v 4. stoletju, potem ko cesar Konstantin dovoli krščanstvo.
- Da med najstarejše cerkve na Slovenskem sodi cerkev svetega Tomaža v Ratečah? Si jo že obiskal? V njej so uporabljali Rateški ali Celovški rokopis, drugi najstarejši zapis v slovenskem jeziku.
- Da je največja cerkev v Sloveniji v Gornjem Gradu, cerkev svetega Mohorja in Fortunata?
- Da imamo v Sloveniji kar 2977 katoliških cerkva?

Zdaj vem:
- cerkev (pisana z malo) = stavba
- Cerkev (pisana z veliko) = skupnost, občestvo vernikov

Članek je bil objavljen v septembrski številki Mavrice. Nanjo se lahko naročite v naši spletni trgovini. Hvala, ker z nakupom podpirate nastajanje kakovostnih katoliških vsebin za otroke in starše!

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Mavrica
6,20€
Nalaganje
Nazaj na vrh