Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Moja mami je … knjižna urednica

Za vas piše:
Pelagija Osterman
Objava: 03. 10. 2024 / 11:12
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 03.10.2024 / 11:25
Ustavi predvajanje Nalaganje
Moja mami je … knjižna urednica
FOTO: Osebni arhiv

Moja mami je … knjižna urednica

Že od nekdaj je imela rada knjige. Privlačil jo je vonj papirja, zanimive platnice in seveda njihova vsebina. Knjiga odpre nov svet, ki te obogati in oplemeniti.

Kaj ti je v tem poklicu všeč in zanimivo?

Zanimivo mi je to, da obstaja na svetu skoraj 130 milijonov knjig in da čeprav berem knjige tudi poklicno, bom prebrala še vedno zgolj majhen delček napisanega. Všeč mi je, da lahko knjige berem tudi v tujih jezikih in jih potem predlagam za prevod v slovenščino. Zelo rada sodelujem z oblikovalci tudi pri likovni podobi knjige. 

Kaj je težkega?

Včasih se nam kaj zaplete pri prevajanju in to nam vzame veliko časa. Ko sem začela to službo, mi je izkušena urednica rekla, da nobena knjiga ne izide brez napake (slovnične ali oblikovne), kar je včasih težko sprejeti. Je pa velika vaja v ponižnosti ????.

Kaj si se v tem poklicu naučila?

Potrpežljivosti in predanosti delu, česar danes družba ne ceni. A knjiga ima v naši zgodovini posebno mesto, hodi svojo skrivnostno pot in verjamem, da ne bo nikoli izginila.  

Ljubezen do branja? Morda je to pravi poklic zate! FOTO: Osebni arhiv

Kakšen je tvoj dan?

Ob 7. uri pridem v pisarno, pregledam elektronsko pošto, potem pa si naredim seznam stvari, ki jih hočem opraviti tisti dan. Po navadi je to urejanje avtorskih pogodb, komunikacija z avtorji, prevajalci, oblikovalci in pa seveda branje, branje, branje ????.

Katere veščine in znanja potrebuješ za ta poklic? 

Uh, več kot bi si mislila ????! Treba je poznati tuje jezike, imeti dober občutek za jezik, tudi in predvsem za materni jezik. Uredniki v prvi vrsti iščemo in beremo domače in tuje avtorje, povezujemo in usklajujemo prevajalce, lektorje, korektorje in oblikovalce. Sodelujemo tudi s predstavniki domačih in tujih založb. Hodimo na sejme. Da pride knjiga od idejne zasnove na polico v knjigarni, pa je treba poznati tudi proces tiska.  

Kaj bi povedala otrokom, ki bi radi postali knjižni uredniki?

Prva stvar je gojiti ljubezen do knjig in branja. Knjiga ni zgolj predmet ali skupek črk. Če je njena vsebina dobra, te bo spremenila. Zaradi nje boš postal boljši človek. In zato svoje delo obožujem. 

Dobre strani tega poklica:
- sodelovanje s številnimi različnimi ljudmi,
- prinašanje dobrih vsebin ljudem,
- obiskovanje knjižnih sejmov doma in po svetu.

Manj dobre strani tega poklica:
- veliko usklajevanja,
- vedno manj bralcev.


Predstavitev mlade novinarke:

Pozdravljeni. Sem Pelagija Osterman, hodim v Osnovno šolo Alojzija Šuštarja, imam dva brata, Ireneja in Amadeja. Moja mama je knjižna urednica, moj oče pa strojni inženir.

Članek je bil objavljen v oktobrski številki Mavrice. Nanjo se lahko naročite v naši spletni trgovini. Hvala, ker z nakupom podpirate nastajanje kakovostnih katoliških vsebin za otroke in starše!

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Mavrica
6,20€
Nalaganje
Nazaj na vrh