Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Mnogi starši ne zmorejo pokriti finančnega bremena ob začetku šolskega leta

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 31. 08. 2024 / 00:07
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 31.08.2024 / 08:16
Ustavi predvajanje Nalaganje
Mnogi starši ne zmorejo pokriti finančnega bremena ob začetku šolskega leta
Fotografija je ilustrativna. FOTO: Tatjana Splichal

Mnogi starši ne zmorejo pokriti finančnega bremena ob začetku šolskega leta

Stiske staršev in otrok iz socialno ogroženih družin pred začetkom novega šolskega leta so velike, opozarjajo v Slovenski karitas. Karitas je do zdaj v juliju in avgustu na škofijskih Karitas Celje, Ljubljana, Koper, Maribor, Murska Sobota in Novo mesto pomagala nekaj več kot 11 tisoč otrokom. Skupna vrednost pomoči je pred začetkom šolskega leta znašala skoraj 447 tisoč evrov, večinoma v obliki paketov šolskih potrebščin in bonov za delovne zvezke.

»Moji otroci zvezke porabijo do zadnje strani in jih zato ne potrebujejo veliko. Tudi barvice ošilijo, kolikor je mogoče. Dajte prosim tudi šilček, da bodo lahko šilili barvice, ki jih že imajo,« je skromno rekla mama šoloobveznih otrok, ki je prejela pomoč. Kot ugotavljajo na Karitas, je obseg prošenj podoben kot lani in do konca leta pričakujejo, da bodo skupaj pomagali 13 tisoč otrokom.

Za nekatere starše je nakup šolskih potrebščin velik strošek. FOTO: Tatjana Splichal

Pomemben je občutek podpore 

Socialna delavka na Škofijski Karitas Ljubljana Alenka Petek poudarja, da začetek šolskega leta za mnoge družine predstavlja veliko finančno breme, zlasti v družinah z več šoloobveznimi otroki, kjer so prihodki nizki. »Odobreno pomoč razdelimo v obliki bonov za nakup delovnih zvezkov. Pomembno je, da se otroci in starši počutijo podprte. Takšna pomoč ne prinaša le šolskih potrebščin, ampak tudi emocionalno podporo in sporočilo, da so vsi otroci vredni enake pozornosti.«

Na Karitas se po pomoč vsako leto obrne več kot 20.000 družin.

Kot nadaljuje Petkova, se družine, ki potrebujejo pomoč pri nakupu šolskih potrebščin, pogosto soočajo z različnimi izzivi, ki lahko vplivajo na življenje njihovih otrok. »Pomanjkanje osnovnih šolskih potrebščin lahko povzroči, da se otroci počutijo izključene in manjvredne v primerjavi s svojimi vrstniki. Pomoč družinam pri dostopu do šolskih potrebščin je izjemno pomembna, saj lahko pozitivno vpliva na otrokovo samozavest in občutek pripadnosti.«

Spodbuda k medsebojni pomoči in kolegialnosti

Zakonska in družinska psihoterapevtka dr. Lucija Hrovat ob tem izpostavlja vlogo staršev in učiteljev, ki naj spodbujajo otroke k medsebojni pomoči, kolegialnosti in občutku za skupnost. »Odrasli se včasih premalo zavedamo, kako veliko dobro ali škodo lahko povzročimo z zgledom. Otroci nas opazujejo in v teh letih se gradi njihova samopodoba in samozavest. Za oblikovanje dobre samopodobe je pomemben pogovor ne le o potrebščinah, ki jih je treba kupiti, temveč tudi o pričakovanjih otrok glede prvega šolskega dne.«

Imate možnost in voljo, da bi pomagali tudi sami? Več informacij lahko najdete TUKAJ.

»Iskren in umirjen pogovor o morebitnih skrbeh ter iskanje rešitev lahko še dodatno okrepi odnos med otroki in starši. Ko otroka jemljemo resno v njegovih skrbeh, nam bo lažje zaupal in čutil, da je kos težkim izzivom. Podobno velja tudi za učitelje – otrok si morda ne bo zapomnil, kako je bila okrašena učilnica, si pa bo zapomnil, kako se je ob učitelju počutil. Želim si, da bi vsi odnesli čim več prijetnih občutkov, ki jih bodo lahko delili naprej.«

Pomagajo tudi med letom

Nekatere Karitas v sodelovanju z osnovnimi šolami socialno ogroženim otrokom med letom dodatno pomagajo z učno pomočjo, s plačilom različnih dejavnosti in s pokrivanjem stroškov za prehrano, dodajajo v Slovenski karitas. »Posebna oblika pomoči pri stroških za šolo so tudi Botrstva za otroke, v katera je vključenih 415 otrok. Poleg šolskih potrebščin vsako leto med šolskim letom 1500 otrok prejme tudi denarno pomoč za plačilo prehrane, obšolskih dejavnosti in sprotnih potreb za šolanje.«

Nalaganje
Nazaj na vrh