Kaj bi kralj cvička Andrej Grabnar vprašal sv. Martina? [FOTO, VIDEO]
Kaj bi kralj cvička Andrej Grabnar vprašal sv. Martina? [FOTO, VIDEO]
V njihovih vinogradih letno v povprečju pridelajo 300 tisoč litrov žlahtne kapljice, pri čemer 90 odstotkov sezonske proizvodnje predstavlja cviček. Vajeti domače kmetije je prevzel pri 21 letih, pri čemer odkrito pove, da brez podpore staršev in brata ne bi šlo.
Še pred 30. letom že dvakrat kralj cvička
Član Društva vinogradnikov Raka Andrej Grabnar se je že drugič razveselil naziva kralj cvička, saj se je s tem naslovom okitil že v koronskem letu 2020, na kar je izjemno ponosen.
»V obeh primerih je bila to neke vrste posebnost. Pred štirimi leti sem postal najmlajši kralj cvička do tedaj, letos pa sem dobil najvišjo oceno za cviček na vseh dosedanjih ocenjevanjih. Da pa sem to dosegel že pred svojim tridesetim rojstnim dnem, se lahko zahvalim staršema in bratu,« skromno priznava Andrej, ki je po izobrazbi kmetijsko-podjetniški tehnik.
Lesena preša iz leta 1828
Pri Grabnarjevih ljubezen do vinske trte prehaja iz roda v rod, razlaga Andrej: »Najstarejši podatek o vinogradništvu v naši družini izhaja iz leta 1828, kar pomeni, da so imeli naši predniki zasajene trte že takrat. Letnica 1828 je vklesana tudi na leseni preši, ki jo je oče uporabljal še do leta 1995. Na naši kmetiji je bil vinograd vedno večji od povprečja v okolici. Intenzivno pa se z vinogradništvom ukvarjamo od leta 2003, ko sta oče in mama na sedmih hektarih zasadila 32 tisoč novih trt. Takrat se je zgodila glavna prelomnica, ko smo se preusmerili iz živinorejske v vinogradniško kmetijo.«
Zakaj je njihov cviček svetlejši in bolj sadnega okusa?
Kapaciteta njihove kleti znaša 500 tisoč litrov. Čeprav je cviček paradni konj njihove kleti, pridelujejo tudi belo zvrst in nekaj sortnih vin. Pred kratkim so na trg lansirali še lastni penini. Vključeni so bili tudi v pilotni projekt tako imenovanega novega cvička. »Preizkusili smo več različnih variant pridelave cvička. Mislim, da se je to poznalo tudi pri letošnjem zmagovalnem cvičku, ki je nekoliko svetlejši in bolj sadnega ter svežega okusa,« j v pogovoru, ki ga lahko poslušate tudi tukaj, razkril Andrej.
Z bratom se dopolnjujeta
O družini, ki jo poleg njega tvorijo oče Franc, mama Nuška in mlajši brat Marko, govori z izbranimi besedami, saj se zaveda, kako pomembni za končni uspeh so dobri družinski odnosi in trdo delo. Vsi štirje so na domači kmetiji redno zaposleni. Danes obdelujejo 150.000 lastnih trt in tistih v najemu, skupaj v 23 vinogradih. Vodenje domače kmetije so mu starši zaupali že pri rosnih 21 letih. »Glede tega smo se pri nas zelo hitro odločili. Oče in mama sta želela, da čim prej določimo, kdo ima kakšne naloge in zadolžitve.
Jaz bolj skrbim za posel in prodajo, brat Marko pa je prevzel glavnino dela na kmetiji. Lahko rečem, da drug drugega dopolnjujeva in si priskočiva na pomoč, ko je to potrebno.«
Če bi srečal sv. Martina v živo, bi …
Letošnjo trgatev so pri Grabnarjevih začeli več kot tri tedne prej kot običajno, že v drugi polovici avgusta. »To je trgatev, ki je ne pomnijo niti starejši,« ugotavlja Andrej in dodaja, da je količinsko letošnja letina manjša: »Upam, da bomo z dobrim kletarjenjem lahko prišli do dobrega vina.« Vrhunec vinogradniške sezone poleg trgatve predstavlja god sv. Martina, ki pregovorno spremeni mošt v vino. In s katerim vinom bi kralj cvička nazdravil z zavetnikom vinogradnikov, če bi ga srečal v živo? »S sv. Martinom bi nazdravil z našim najboljšim cvičkom, to je letnik 2023, ki mi je prinesel naziv kralja in je obenem županovo vino Mestne občine Krško, zanj pa sem prejel tudi naziv šampiona v Gornji Radgoni.«
Vse dosedanje podkaste lahko poslušate tukaj.