Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Mladi kljub zakonu brez težav do alkohola

Za vas piše:
K. C.
Objava: 04. 09. 2015 / 09:03
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:25
Ustavi predvajanje Nalaganje

Mladi kljub zakonu brez težav do alkohola

Zveza Brez izgovora je pozvala k strožjemu nadzoru prodaje alkoholnih pijač mladoletnim.

Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija je skupaj z Evropsko mladinsko zvezo za alkoholno politiko, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje in Ministrstvom za zdravje predstavila rezultate raziskave o dostopnosti alkohola mladoletnim in pozvala k strožjim ukrepom.

Terenska raziskava, ki jo je izvedla zveza Brez izgovora, je bila opravljena leta 2013 na festivalu Ritem mladosti. Večina obiskovalcev še ni bila polnoletna, med njimi pa je bilo več kot 70 odstotkov, ki so uživali alkohol med 22. in 23. uro, kar pomeni, da dostopnost alkohola kljub prepovedi za mlade ni bila težava. Zveza je lani preverila, ali trgovine upoštevajo zakon o prepovedi prodaje alkoholnih pijač mladoletnikom. Rezultati so skrb vzbujajoči: mladoleten »skriti kupec« je do želene pijače prišel v kar 92 odstotkih primerov.



Zakon o omejevanju porabe alkohola se ne izvaja, premalo je nadzora

»Zavedamo se, da obstajajo določeni ukrepi, ki lahko situacijo precej izboljšajo,« je povedala Daša Kokole, strokovna sodelavka za javno zdravje v Brez izgovora Slovenija. »Dejstvo, da imamo zakonsko določeno prepoved prodaje alkohola osebam, mlajšim od 18 let, nas uvršča ob bok drugim naprednim evropskim državam. Težava pri nas je predvsem izvajanje in nadzor zakona, kar bi se na eni strani lahko izboljšalo z dodelitvijo večje pristojnosti Tržnemu inšpektoratu Republike Slovenije, na drugi strani pa z nadaljevanjem ozaveščanja trgovskih verig in trgovcev o pomenu upoštevanja Zakona o omejevanju porabe alkohola – ZOPA. Uspešen primer je socialno-marketinški program »18 je zakon«, ki ga je razvila Fakulteta za družbene vede in se osredotoča na neposredno delo s trgovinami in prodajalci, tudi z namenom poudarjanja njihove vloge.«

Posledice popivanja v mladosti se prenesejo v odraslost

V zvezi poudarjajo, da ima pitje alkoholnih pijač v mladosti velik negativen vpliv na telo, njegove posledice pa lahko trajajo vse življenje. Alkohol deluje na možgane in povzroča kognitivne primanjkljaje (izguba spomina, težave s koncentracijo, nezmožnost hitrega procesiranja podatkov). Čezmerno uživanje alkohola ne vpliva le na zdravje, temveč tudi na izobraževanje, kariero in delovanje v družbi v odraslosti. Lahko pa se razvije celo zasvojenost.

»Izsledki raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju - HBSC 2014, so pokazali, da je skoraj polovica slovenskih mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, že poskusila oziroma pila alkoholne pijače, več fantov kot deklet. S starostjo se delež mladostnikov, ki pijejo alkoholne pijače, veča. Med 15-letniki jih ima izkušnjo z alkoholom že 81 odstotkov, 14 odstotkov jih pije alkoholne pijače vsaj enkrat tedensko, 30 odstotkov pa jih je bilo že najmanj dvakrat opitih. Pozitivno je, da se je v obdobju 2002-2014 znižal delež mladostnikov, ki pijejo alkoholne pijače vsaj enkrat tedensko, prav tako se je znižal delež opijanja pri fantih, žal ne tudi pri dekletih. Skrb vzbujajoče pa je, da se vse več mladostnikov sreča z alkoholom v starosti 13 let ali manj, še zlasti zato, ker čim mlajši je posameznik, ko začne posegati po alkoholnih pijačah, tem večja je možnost, da bo imel pozneje v življenju težave zaradi alkohola,« je povedala Marjetka Hovnik Kersmanc z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.



Starši, pogovorite se s svojimi otroki

Nataša Blažko iz Ministrstva RS za zdravje pa je dodala: »Opijanje med mladimi je tako v Sloveniji kot drugod po Evropi velik problem, zato se na ravni EU izvaja projekt »RARHA«, v katerega je vključena tudi Slovenija in išče dobre prakse v šolskih okoljih, lokalnih skupnostih in v primarnem zdravstvu, ki bi pripomogle k zmanjševanju tvegane in škodljive rabe alkohola. Ko bodo znani rezultati, bomo lahko načrtovali še učinkovitejše ukrepe, saj bodo rezultat omenjenega evropskega projekta tudi merila za oceno učinkovitosti tovrstnih aktivnosti.«

Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija, Evropska mladinska zveza za alkoholno politiko, Nacionalni inštitut za javno zdravje in Ministrstvo za zdravje pozivajo prodajalce, naj upoštevajo Zakon o omejevanju porabe alkohola, še posebej na prireditvah, namenjenih mladoletnim. Poleg tega pa staršem svetujejo, naj se s svojimi otroki pogovorijo in jih nadzirajo. Menijo namreč, da mladoletniki alkohol prinašajo tudi od doma.

Alkohol ni težava le med mladimi

Predsednik Evropske mladinske zveze za alkoholno politiko, Jan Peloza, meni, da alkohol ni težava le med mladimi, temveč v celotni družbi, zato potrebujemo celostno alkoholno politiko. Hkrati pa se je zavzel za nadzor pri prodaji alkohola mladoletnim. »Mladi smo večinoma odraz družbe, ki nas obkroža, zato nas pri spreminjanju odnosa celotne družbe do alkohola čaka še veliko dela.«

Vir: Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija
Foto: Tatjana Splichal

Kupi v trgovini

Poklicani k svetosti
Molitveniki
9,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh