Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Mladi inovativni kmet Anton Grobelnik: »Kar boš sejal, to boš žel« [FOTO, VIDEO]

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 08. 01. 2024 / 05:31
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 07.01.2024 / 21:10
Ustavi predvajanje Nalaganje
Mladi inovativni kmet Anton Grobelnik: »Kar boš sejal, to boš žel« [FOTO, VIDEO]
Anton Grobelnik je prevzel kmetijo, ko je bil star 26 let. FOTO: Marko Mesojedec

Mladi inovativni kmet Anton Grobelnik: »Kar boš sejal, to boš žel« [FOTO, VIDEO]

V prvi epizodi podkasta Mladost na kmetiji v letu 2024 spoznavamo mladega prevzemnika kmetije Antona Grobelnika iz Galicije v Občini Žalec. Član podeželske mladine Spodnje Savinjske doline in oče dveh sinov, ki je po izobrazbi inženir živinoreje, je lani oktobra osvojil naziv mladi inovativni kmet.

Na kmetiji Grobelnik sta glavni dejavnosti govedoreja in pitanje pujsov. Poleg tega pridelujejo hmelj in se ukvarjajo s komunalnimi storitvami (pluženje s posipanjem, pometanjem ter mulčenjem obcestnih brežin). Njihova kmetija obsega 50 hektarov, od tega jih je 35 obdelovalnih. Imajo približno 90 glav govejih živali, spitajo pa še okrog 200 prašičev.

Anton s partnerko Tamaro in sinovoma ter mamo in očetom. FOTO: Osebni arhiv Antona Grobelnika

Četrta generacija Antonov

»Pred mano so se s kmetovanjem ukvarjale tri generacije in jaz sem četrta generacija Antonov na naši kmetiji,« s ponosom pove Anton, ki je postal mladi prevzemnik leta 2019. »Odločitev je bila lahka, saj sem že od otroštva zelo užival na kmetiji. Imam starejšega brata in mlajšo sestro, a že od malega sem jaz kazal največje zanimanje za kmetijo, ki sem jo prevzel pri 26 letih.« 

Pogovor z mladim inovativnim kmetom lahko poslušate TUKAJ.

V domačem predelovalnem obratu. FOTO: Osebni arhiv Antona Grobelnika

Ob prevzemu kmetije se je odločil za predelovalni obrat, »kandidiral sem na državnem razpisu ter dobil pozitiven odgovor. Potem smo začeli graditi objekt. Celotna investicija nas je stala pol milijona evrov«.

Za dve živali 20 tisoč evrov

Posebnost njihove kmetije je reja govejih pasem aberdeen angus in wagyu. Še posebej wagyu pasma velja za najbolj cenjeno in najdražjo pasmo goveda na svetu. »Leta 2018 smo kupili prvi kravi pasme angus, naslednje lepo pa še dve telici pasme wagyu. Ta nakup nas je stal 20 tisoč evrov. Ena telica je bila breja, ena pa še ne. Na tej telici, ki še ni bila breja, smo nato izvajali postopek embrio transferja, kar pomeni, da smo iz te telice spirali zarodke in jih vstavili v naše krave. Trenutno je na kmetiji 18 glav čisto pasemskih živali pasme wagyu. Značilnost te pasme je posebnost samega mesa, saj je meso zelo lepo marmonirano med mišičnim vlaknom, kar pomeni, da je meso po peki zelo sočno in okusno.«

Wagyu – pasma goveda, ki velja za najdražjo na svetu. FOTO: Osebni arhiv Antona Grobelnika

Meso zorijo v posebni komori

Vrhunec ponudbe na njihovi kmetiji je zorena govedina. Govedino žlahtnijo izključno na zraku v nadzorovanih komorah, opremljenih s himalajskim solnikom pri temperaturi med 0 in 1 °C. »To pomeni, da celi kosi mesa zorijo v posebni komori, kjer je stalno visoka vlaga, kontroliramo in nastavimo lahko temperaturo, zrak neprestano kroži po prostoru, notri pa je tudi himalajski solni kamen, ki služi za neprestano vlago in uničevanje škodljivih bakterij.« Meso zorijo osem tednov ali več, saj meso s časom zorenja pridobi na okusu in mehkobi, razlaga Anton.

Anton z govejim in svinjskim stejkom ter učko. FOTO: Marko Mesojedec

Kateri so njihovi paradni izdelki? Podkast je na voljo tudi na tej povezavi

Dokaz, da so na pravi poti

Lani je bil eden od šestih kandidatov, ki so se potegovali za naziv mladi inovativni kmet in ga na koncu tudi osvojil. »Naziv mi pomeni zelo veliko, saj tako vem, da sem na pravi poti in da so tudi drugi opazili naš trud. Bil sem zelo vesel, saj vem, kako veliko truda in neprestanih noči sem vložil v to, da smo sedaj tu, kjer smo. Tudi drugi sotekmovalci so bili zelo inovativni in pogumni.«

Sodelovanje na 9. Evropskem kongresu mladih kmetov

V začetku decembra se je udeležil 9. Evropskega kongresa mladih kmetov, kar je bila zanj zelo pozitivna izkušnja. »Bistvo kongresa je bilo tekmovanje evropskih mladih kmetov iz 13 držav. Bili smo razdeljeni v tri skupine in po koncu predstavitev vseh je Evropska komisija izbrala tri zmagovalce, iz vsake skupine po enega. Bil sem zelo navdušen nad tem, s čim vse se ukvarjajo mladi kmetje v različnih državah.«

Med delom v domačem hmeljišču. FOTO: Osebni arhiv Antona Grobelnika

Sinovoma želi prenesti vrednote poštenosti in delavnosti

S partnerko Tamaro imata dva sinova. Nace ima šest let, mlajši Filip pa tri leta. Želi si, da bi eden od njiju v prihodnje prevzel kmetijo, »saj gre dejavnost iz generacije v generacijo. Vložki v kmetijo so veliki, zato si želim, da bi eden od njiju ali celo oba nadgradila sam razvoj kmetije«. Najbolj pa si želi, da bi nanju prenesel vrednote znanja, poštenosti in delavnosti.

Nalaganje
Nazaj na vrh