Mladi čebelarji iz 30 držav tekmujejo v Sloveniji
Mladi čebelarji iz 30 držav tekmujejo v Sloveniji
Tekmovanje poteka od leta 2010, letos pa je za izvedbo tekmovanja zadolžena Slovenija. Skupaj ga pripravljata Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) in Občina Ivančna Gorica, pod pokroviteljstvom predsednice države, Nataše Pirc Musar. Dopoldanskega odprtja so se udeležili tudi predsednik državnega sveta Marko Lotrič, ministrica za kmetijstvo Irena Šinko, predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč in župan Občine Ivančna Gorica Dušan Strnad.
Ohranjanje čebelarske tradicije
Ministrica je ob tem opozorila, da ima čebelarstvo v Sloveniji dolgo tradicijo, zato je pomembno, da ga ministrstvo spodbuja. Iz čebelarske tradicije izhajajo tudi trije pomembni dogodki, po katerih je Slovenija prepoznana v svetu, to so svetovni dan čebele, tradicionalni slovenski zajtrk in nagrada zlata čebela.
Zbrane na slovesnosti je nagovoril tudi predsednik državnega sveta Marko Lotrič. Tudi on je opozoril, da je od čebel močno odvisna prihodnost sveta, zato »tako kot čebele skrbijo za človeštvo, mora tudi človeštvo skrbeti za njih«.
Mladi čebelarji - bodoči moderatorji in vodje čebelarskih društev
Mlade je nagovoril tudi predsednik Mednarodnega centra mladih čebelarjev Jiri Piza. Zahvalil se je organizatorjem tekmovanja, mlade čebelarje pa pozval, naj v tekmovanju uživajo in imajo pri tem odprte oči, saj da niso »samo udeleženci tekmovanja, ampak tudi naslednji moderatorji, vodje čebelarskih društev in organizatorji državnih tekmovanj«.
15 čebelarskih izzivov in nastanitev v samostanu Stična
Na tekmovanju vsako državo zastopa ekipa treh tekmovalcev, starih od 12 do 18 let, ki jih spremljata do dve odrasli osebi. V tekmovalnem delu bodo tekmovalci, pomešani v mednarodne ekipe, soočeni z okoli 15 čebelarskimi izzivi, v katerih morajo prikazati vse svoje čebelarsko znanje in spretnosti. Pomerijo se na primer v označevanju matic, prepoznavanju različnih vrst medu, zbijanju in žičenju satnikov, točenju medu in podobno.
Po besedah župana občine Ivančna Gorica Dušana Strnada bodo udeleženci srečanja nastanjeni v Cistercijanskem samostanu Stična, tekmovalni del, za katerega je zadolžena ČZS, pa bo potekal v prostorih Osnovne šole Stična, kjer je tudi potekala slovesna otvoritev.