Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Mladenič, rečem ti: Vstani!«

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 05. 03. 2020 / 12:41
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 31.03.2020 / 07:52
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Mladenič, rečem ti: Vstani!«

»Mladenič, rečem ti: Vstani!«

V Vatikanu so danes objavili papeževo poslanico za letošnji svetovni dan mladih, ki ga bomo obhajali na cvetno nedeljo, 5. aprila.

Foto: Vatican Media

V Vatikanu so danes objavili papeževo poslanico za 35. svetovni dan mladih, ki ga bomo letos po vsem svetu obhajali na škofijski ravni, in sicer na cvetno nedeljo, 5. aprila. Kot poroča Radio Vatikan, so tokrat v središču Jezusove besede iz evangelija po Luku: »Mladenič, rečem ti: Vstani!« (Lk 7,14).

Poslanica, ki jo je papež Frančišek podpisal na bogoslužni spomin Lurške Matere Božje, je prva od treh poslanic, namenjenih mladim, ki so na poti med SDM v Panami leta 2019 in SDM v Lizboni na Portugalskem leta 2022.

Ključna beseda, ki povezuje tri postaje te poti, na katero se Cerkev podaja skupaj z mladimi, je glagol »vstati«, ki je del vseh treh tem po izbiri svetega očeta za prihodnje svetovne dneve mladih. Kot rečeno, je letošnja tema »Mladenič, rečem ti: Vstani!« (Lk 7,14), prihodnje leto 2021 bo vodilna tema stavek iz Apostolskih del »Vstani! Izvolim te za pričo tega, kar si videl« (Apd 26,16), tema svetovnega dneva mladih 2022 v Lizboni pa bo »Marija je vstala in se v naglici odpravila« (Lk 1,39).

Papež Frančišek v poslanici pojasnjuje, da glagol »vstati« pomeni tudi »vziti, prebuditi se v življenje«. Mladim predlaga, naj evangeljski odlomek o obuditvi mladeniča iz Naina berejo kot osebno povabilo k hoji za Kristusom: »Evangelij nam ne pove imena tistega mladeniča, ki ga Jezus obudi v Nainu. To je povabilo bralcu, da se z njim poistoveti. Jezus govori tebi, meni, vsakemu med nami, in pravi: 'Vstani!' Dobro vemo, da tudi mi kristjani pademo in moramo vedno znova vstati. Samo kdor ne hodi, ne pade, vendar niti ne gre dalje. Zato je treba sprejeti Kristusovo posredovanje in opraviti dejanje vere v Boga. Prvi korak pomeni sprejeti, da moramo vstati. Novo življenje, ki nam ga bo dal Jezus, bo dobro in vredno živeti, kajti podpiral ga bo Nekdo, ki nas bo spremljal tudi v prihodnosti, ne da bi nas zapustil, ampak nam bo pomagal, da bomo to svoje življenje porabili na vreden in rodoviten način.«

Papež poudarja, da gre resnično za novo stvaritev, za novo rojstvo, in ne nekakšno psihološko stanje. »Verjetno ste v težkih trenutkih mnogi med vami slišali ponavljati 'čarobne' besede, ki so danes zelo priljubljene in bi morale vse rešiti: 'Verjeti moraš vase', 'V sebi moraš najti vire moči', 'Zavedati se moraš svoje pozitivne energije' … A vse to so preproste besede in pri tistem, ki je dejansko 'znotraj mrtev', ne delujejo. Kristusova beseda pa ima drugo globino, je neskončno večja. Je božanska in stvariteljska beseda, ki lahko sama prinese življenje tja, kjer je ugasnilo.«

Sicer pa sveti oče v poslanici odpira vrsto temeljnih vprašanj in mladim pomaga razmišljati o bolečini in smrti, sočutju in rahločutnosti. Spodbuja jih, naj pogumno pristopijo k težkim življenjskim stvarnostim: »Tudi vi mladi se lahko približate stvarnostim bolečine in smrti, s katerimi se srečujete, lahko se jih dotaknete in tako daste življenje kakor Jezus. To je mogoče, zahvaljujoč milosti Svetega Duha, če se je najprej vas dotaknila njegova ljubezen, če se je vaše srce omehčalo zaradi doživetja njegove dobrote do vas.«

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh