Mit o Valjhunu
Mit o Valjhunu
Prešernov Krst pri Savici je v veliki meri mitologija, ki so jo nekritično povzeli številni Slovenci. Kako to, da prevladujejo miti tudi o naši daljni preteklosti, če je novodobna mitologija o »NOB« zaradi silne povojne indoktrinacije še lahko »razumljiva«? Zgodovinarka dr. Darja Mihelič je tako rekoč edina, ki piše o mitologiji o nasilnem (Prešernovem) Valjhunu. Samoumevno je, da smo jo prosili za pogovor o tej temi.
Filozof dr. Tine Hribar je v knjigi Slovenski razkoli in slovenska sprava veliko pozornosti posvetil pokristjanjevanju Slovencev in nasilnemu liku Valjhuna pri tem. Vi ste najprej v strokovni zgodovinski reviji Zgodovina za vse, pred kratkim pa krajše tudi v reviji SLO (št. 41) pisali, kako je nastal ta lik. Ste edina zgodovinarka, ki se je odzvala na to najnovejše pisanje o tej temi, kar je zgovorno.
Med sodobnimi slovenskimi zgodovinarji sem res tako rekoč edina, ki se intenzivneje poglabljam v polihistorska, zgodovinopisna dela prejšnjih stoletij in njihove razlage zgodnje slovenske zgodovine. To je bila že tema moje diplomske naloge Karantanija v očeh zgodovinarjev od 15. do 18. stoletja, ki sem jo pred pol stoletja, leta 1974, zagovarjala pri prof. Franu Zwittru in zanjo prejela študentsko Prešernovo nagrado.