Mirovno srečanje Skupnosti sv. Egidija zaključeno s pozivom k miru
Mirovno srečanje Skupnosti sv. Egidija zaključeno s pozivom k miru
Minuli torek zvečer se je z obsodbo slehernega versko motiviranega terorizma v Rimu zaključilo mednarodno mirovno srečanje katoliške Skupnosti sv. Egidija. »Nihče ne sme religije zlorabiti za upravičevanje nasilja«, so pozvali predstavniki največjih svetovnih verstev. Ubijati v Božjem imenu je »bogoskrunstvo«. Obenem so verski predstavniki vse ljudi po svetu pozvali k okrepljenim prizadevanjem za mir. V preteklih dneh so razpravljali tudi o vladni krizi v Italiji - predsednik tamkajšnje vlade Enrico Letta je celo prosil za molitev, da bi krizo čim prej premagali.
Srečanja, ki se je pričelo minulo nedeljo, se je udeležilo okoli 400 predstavnikov krščanskih Cerkva in njavečjih veroizpovedi ter predstavniki političnega in kulturnega življenja. V ospredju letošnjega srečanja pod geslom »Pogum upanja« sta bila sirski spor in položaj na Bližnjem Vzhodu. Več kot 30 posameznih prireditev je obiskalo okoli 15.000 ljudi. Na javnih razpravah je sodelovalo 250 gostov iz 60 držav. Iz Sirije je med drugim pripotoval grški pravoslavni patriarh v Antiohiji, Johannes X. Yazigi, brat v letošnjem aprilu ugrabljenega nadškofa Boulosa Yazigija.
V ponedeljek je udeležence srečanja pozdravil tudi papež Frančišek, ki jih je v Vatikanu sprejel v avdienco. Mednarodno mirovno srečanje je bilo povsem usklajeno s papeževim pozivom za mir v Siriji, je na zaključni tiskovni konferenci zbranim časnikarjem pojasnil ustanovitelj Skupnosti sv. Egidija, Andrea Riccardi. Sirski spor v mednarodni javnosti še ni spodbudil zadostnega zavedanja o pomenu miru. Papeževa pobuda molitve za mir pa je vendarle okrepila »upiranje duha zoper gospodarsko razmišljanje«.
Mednarodno mirovno srečanje Skupnost sv. Egidija vsako leto priredi v drugem kraju, in sicer po vzoru svetovnega molitvenega srečanja za mir v Assisiju, ki ga je oktobra 1986 sklical tedanji papež Janez Pavel II. (1978-2005).
Vir: Kathpress
Foto: splet / Wikipedia