Milanski edikt spominja na pomen vere za mir
Milanski edikt spominja na pomen vere za mir
»Milanski edikt, ki že 1.700 let zagotavlja versko svobodo na območju tedanjega Rimskega cesarstva, opominja na pomen vere za mir tudi v današnjem svetu«, je zapisano v pismu, ki ga je predsedstvo Sveta evropskih škofovskih konferenc pripravilo ob jubilejnem praznovanju visoke obletnice minuli konec tedna v Beogradu in Nišu. Pismo so podpisali predsednik omenjenega sveta kardinal Peter Erdö, nadškof v Esztergomu in Budimpešti, njegov namestnik kardinal Angelo Bagnasco iz Genove in poljski nadškof Jozef Michalik, naslovljeno pa je na katoliškega nadškofa v Beogradu, Stanislava Hočevarja.
»Milanskega edikta ne smemo razumeti zgolj kot dogodka iz davne zgodovine, ki je omogočil pravico do verske svobode in javno izpovedovanje krščanske vere«, pišejo evropski škofje. Edikt je pomemben tudi z današnjega vidika 'družbenega pomena vere v Evropi'. Vera je 'orodje, ki lahko zbudi mir tako v srcih posameznikov kot tudi med narodi'. Poleg tega vzgaja za svobodo vesti in svobodo, ki upošteva dobrobit slehernega človeka.
Romanje ob jubileju, ki je minuli konec tedna v mesto Niš na jugu Srbije, rojstni kraj cesarja Konstantina, privedlo na tisoče katoličanov iz vse Evrope, je priredila beograjska nadškofija – 'v stalnem dialogu s Srbsko pravoslavno Cerkvijo, največjo Cerkvijo v državi', kot je v pozdravnem pismu romarjem zagotovil nadškof Hočevar.
Kot papeški legat se je slavja udeležil milanski nadškof kardinal Angelo Scola, ki je slovesno bogoslužje na nogometnem stadionu v Nišu obhajal s številnimi škofi iz Srbije in sosednjih držav. V svojem nagovoru je kardinal Scola vero označil kot 'spravo in ne razkol ljudi'. V nasprotju s tem pa se 'vse bolj širi pretirani individualizem', je potožil kardinal. Kljub temu se mu krščanstvo ne zdi ogroženo: »Krščanstvo ima v Evropi veliko prihodnost.«
Jubilejno slavje je ponudilo 'priložnost za razmislek o pozitivnem prispevku, ki ga je krščanska vera prinesla kulturi in celotni evropski celini ter razmislek o tem, kako pomembno je vero ponovno živeti z navdušenjem', v svojem pismu poudarjajo evropski škofje. Spomin na edikt iz leta 313 naj ne bo zgolj spomin iz zgodovinskih učbenikov, pač pa 'zgodovina sama v življenju današnjih in prihodnjih rodov'.
Omenjeno slavje velja za najpomembnejše v katoliški Cekvi na Balkanu v letošnjem letu, visoko obletnico pa obhajajo pod geslom 'Osvobojeni in poklicani k svobodi'. Mesto Niš je rojstni kraj cesarja Konstantina, ki se mu lahko zahvalimo za Milanski edikt in v njem določeno versko svobodo. Krščanstvo so do omenjenega sporazuma preganjali, kasneje pa je postalo enakovredno ostalim religijam.
Vir: Kathpress
Foto: splet / Wikipedia