Mihael Brlec: Drevesa so stala že mnogo pred mano
Mihael Brlec: Drevesa so stala že mnogo pred mano
Po izobrazbi je Mihael, ki s svojo družino in starši živi na hribovski kmetiji, strojnik težke gradbene mehanizacije. Kmetija obsega dobrih 55 hektarjev zemljišč, od česar je 12 hektarjev obdelovalnih površin, vse ostalo pa predstavlja gozd. Spretnost v gozdu tako seveda ni nikakršno naključje, temveč plod trdnega in vztrajnega dela. Med drugim na domači kmetiji redijo tudi avtohtono slovensko pasmo, cikasto govedo.
Že od rane mladosti sem hodil v gozd z očetom, ki me je naučil vseh veščin poseka in spravila lesa. Nemalokrat sem zamenjal šolske klopi za delo v gozdu. (Mihael Brlec)
Mihael osebno
V življenju ga najbolj osrečuje njegova družina in zvok motorne žage. Do dreves in gozda seveda goji poseben odnos, ljuba so mu vsa in do njih pristopa s spoštovanjem, saj so tam stala že mnogo pred njim.
Za napake v gozdu ni prostora
Kljub veščim rokam in bogatim izkušnjam pa se Mihael kljub vsemu zaveda velike nevarnosti, ki preži pri delu v gozdu. Po njegovih beseda je posebna previdnost potrebna pri polomljenih in poruvanih drevesih, kar je lahko posledica žledoloma in vetroloma. Poleg tega vsako drevo zahteva svoj pristop.
Vsakemu, ki pride v gozd z namenom sečnje bi svetoval, da nikoli ni sam, naj stvari predvideva vnaprej in da vedno nosi zaščitno gozdarsko opremo. (Mihael Brlec)
Delo v gozdu je sicer delo z naravo, kar ga zelo veseli, vendar je zelo odgovorno in tudi skrajno nevarno. Ena sama napaka lahko stane življenje. V vsem tem času se me je že tudi pripetila kakšna nezgoda, a hvala Bogu ni prišlo do hujših poškodb.
Podkrepljen s šolanjem
Njegova spretnost pri delu v gozdu ni le plod let in let prakse, temveč se je udeležil tudi vrste strokovnih tečajev in opravil tri certifikate - sečnja v gozdu, spravilo lesa s traktorjem in obnova gozda oz. nega mladja.
Že kot otrok sem hodil z očetom ogledovati gozdarska tekmovanja in ves čas je bila v meni želja po tovrstnem tekmovanju. (Mihael Brlec)
Pogost udeleženec tekmovanj
Ko je štel 22 let, se je prvič udeležil tekmovanja v Komendi na sejmu in že tam osvojil prvo mesto. Po tem se je vsako leto redno udeleževal območnih sekaških tekmovanj in leta 2017 prvič zmagal na državnem sekaškem tekmovanju lastnikov gozdov Gornji Radgoni. Dve leti pozneje je prav tam zasedel drugo mesto, to leto pa tekmovanje ponovno zapustil kot zmagovalec.