Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Mesec in pol po nesreči v Zavodu A. M. Slomška: Potreben bo še kak čudež

Za vas piše:
Katja Zver
Objava: 27. 11. 2024 / 06:00
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 27.11.2024 / 08:17
Ustavi predvajanje Nalaganje
Mesec in pol po nesreči v Zavodu A. M. Slomška: Potreben bo še kak čudež
Dr. Andrej Flogie, direktor Zavoda A. M. Slomška, je povedal, da si prizadevajo športno dvorano obnoviti do začetka novega šolskega leta. FOTO: Matic Ritonja/Sportida

Mesec in pol po nesreči v Zavodu A. M. Slomška: Potreben bo še kak čudež

Dober mesec je minilo, odkar je v Zavodu Antona Martina Slomška prišlo do zrušitve več kot 350 m² strehe športne dvorane. Dogodek bi se lahko končal s tragičnimi posledicami, a k sreči v tistem trenutku v telovadnici ni bilo nikogar, kar so odgovorni videli kot Božji poseg. Andreja Flogieja, direktorja Zavoda Antona Martina Slomška smo povprašali, kaj se trenutno dogaja, kako poteka pouk športne vzgoje in kakšen bo strošek obnove.

2. oktobra 2024 se je nekaj pred 16. uro porušil del strehe na športni dvorani Vrbanska, ki spada pod izobraževalni Zavod Antona Martina Slomška Maribor. Bogu hvala poškodovanih ni bilo, a nastala je ogromna materialna škoda. Direktor Zavoda Andrej Flogie danes pravi, da so zaposleni in uporabniki zavoda v tistem trenutku občutili, kot da jih je nekdo varoval. »Angeli varuhi so bili z nami zelo konkretno in ob pravem času,« dodaja Flogie in poudarja, da ni bilo naključje, da se je nesreča zgodila na dan, ko v slovenski Katoliški Cerkvi praznujemo svete angele varuhe.

Porušen del strehe športne dvorane Vrbanska. FOTO: Arhiv ZAMS

Velikokrat ste že povedali, da je bila dvorana zasedena praktično od jutra do večera …

Tako je. Športna dvorana je dejansko zasedena vsak dan od jutra do 22.00 ure zvečer, tako da je nesreča, ki se je zgodila, bila v časovnem oknu dobrih 20 minut, ko je prihajalo do menjav med otroki in dijaki, ki imajo športno vzgojo v dopoldanskem času, in zunanjimi uporabniki, ki so že bili na poti v dvorano. Če bi se nesreča zgodila nekaj minut prej ali nekaj minut kasneje, bi bili priča tragediji enormnih razsežnosti. Hvala Bogu ni bilo tako in je nastala “zgolj” velika materialna škoda.

Preberite še: Čudež pod Kalvarijo: Angeli obvarovali mlade v ZAMS Maribor pred nevarnostjo

Kaj se trenutno dogaja? 

V tem trenutku še zmeraj poteka kriminalistična preiskava, ki se bo po naši oceni zaključila v relativno kratkem času. Prepričani smo, da bomo prišli do odgovora na vprašanje, zakaj je prišlo do te nesreče. Prav tako smo tudi sami naročili izvedensko mennje, ki nam ga pripravlja Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani.

Kako ste se organizirali, da zagotovite nadaljevanje pouka športne vzgoje?

V tem času (od nesreče do danes) smo organizirali pouk športne vzgoje na drugačen način, tako da smo prepričani, da bo v tem šolskem letu športna vzgoja za naše učence in dijake še bolj zanimiva kot sicer, saj so nam na pomoč priskočile okoliške šole, Mestna občina Maribor ter upravljalci športnih objektov v Mariboru. Njihova pomoč je za nas več kot dobrodošla, saj so nam ponudili proste termine v njihovih športnih objektih in bodo tako naši učenci in dijaki deležni tudi športne vzgoje na ledeni površini, v bazenih ipd.

Takoj po samem dogodku je v zahvalo, da smo vsi živi in zdravi, nadškof Alojzij Cvikl daroval sveto mašo, pri kateri je v duhu in obliki relikvije bil prisoten Anton Martin Slomšek. Precej duhovnikov se je kljub dopoldanskemu terminu odzvalo na povabilo in so bili z nami v molitvi, za kar smo jim iskreno hvaležni. Veliko sporočil o tem, da molijo za nas, smo prejeli iz praktično vseh župnij, od naših sorodnikov, prijateljev … To je bilo v tistem trenutku največ, saj so nam z izkazanim sočutjem, molitvami in dobrimi dejanji vlivali voljo in moč za naše delo. Še globje sporočilo, ki smo ga lahko razbrali iz odzivov in podpore celotne skupnosti, pa je bilo potrditev smisla našega obstoja in delovanja.

Notranjost dvorane. FOTO: FB Alojzij Cvikl 

Kako na dogodek gledajo starši dijakov in širša lokalna skupnost? 

Zaradi velikih stisk smo našim učencem in zaposlenim omogočili psihosocialno pomoč znotraj našega zavoda in izven, za katero so se lahko odločili tisti, ki so čutili to potrebo. V prvi vrsti smo skrbeli za naše učence, dijake in zaposlene, vendar je bilo treba vzporedno delali tudi na reševanju materialne škode.

Kako trenutno napreduje sanacija športne dvorane in kakšni so vaši načrti za prihodnost?

Pripravili smo vso potrebno dokumentacijo za odstranitev ruševin ter poiskali inženirje in strokovnjake, ki nam bodo pri celotnem procesu pomagali. Obseg vdora strehe je v velikosti zmanjšanega košarkarskega igrišča in govorimo o veliki masi materiala, ki jo je treba odstraniti. En sam nosilec ima maso šest ton (vdrla sta se dva), da ne naštevamo še vsega ostalega materiala, ki je padel. Načrtujemo, da bomo odstranitev materiala in začasno pokritje strehe uredili v roku naslednjih nekaj tednov – še pred zimo, da se ne bo delala dodatna materialna škoda.

Veliko naporov usmerjamo v prihodnost s ciljem, da bi športno dvorano lahko sanirali in pripravili za uporabo do pričetka novega šolskega leta.

Zavedamo se, da bo pred nami kar nekaj izzivov in bo za to potrebno veliko modrosti, dela, molitev in še kakšen manjši čudež. Prvi izziv bo vsekakor birokratske narave, da pravočasno pripravimo vso potrebno dokumentacijo za novo streho, drugi izziv pa bo finančne in organizacijske narave. Lahko rečemo, da strošek obnove presega naše zmožnosti, tako da bomo iskali različne poti in pristope, kako to narediti. Sicer še nimamo natančnega popisa škode, vendar že samo do sedaj zbrani podatki kažejo, da bo škoda večmilijonska. To trditev naj podkrepim z dejstvom, da je strošek odstranitve materiala in začasnega pokritja strehe ocenjen na 150 tisoč evrov, strošek novega parketa bo okrog 400 tisoč evrov, da o novi strehi in ostali škodi, ki jo je treba sanirati, sploh ne govorimo.

Teren so preverili gasilci, prišli so tudi reševalci s psi. FOTO: Arhiv ZAMS

Ali je bila telovadnica zavarovana?

Objekt je bil zavarovan, tako da si tudi od zavarovalnice nadejamo vsaj delno povrnitev stroškov. Za preostali del pa bomo naredili vse, kar je v naši moči, da ta sredstva nekako zberemo. Vsekakor računamo tudi na dobrodelno noto vseh, ki to zmorejo. Preostali manjkajoči delež sredstev pa si bomo sposodili v obliki kredita ali kakšnega drugega finančnega mehanizma. Seveda so to sedaj še preliminarni načrti, natančna finančna konstrukcija in oblika prestrukturiranja pa bo znana do konca tega koledarskega leta.

Kako na situacijo gledate danes?

Zavedamo se, da nastala situacija presega naše zmožnosti reševanja. Kljub temu pa trdno verujemo, da nam bo s trdim delom, inovativnimi pristopi in rešitvami ter Božjo pomočjo to nekako uspelo. Sicer še ne vemo, kako, ampak vemo, da nam bo.

Kupi v trgovini

Razprodano
V sreči in nesreči, v Bogu
Drugi priročniki
19,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh