Mednarodni kongres za pastoralo Romov v Belgiji
Mednarodni kongres za pastoralo Romov v Belgiji
V Marijinem romarskem središču Banneux v Belgiji so minuli konec tedna priredili mednarodni kongres za pastoralo Romov pod okriljem Mednarodnega katoliškega odbora za pastoralo Romov (Comite Catholique International pour les Tziganes). Naslov srečanja je bilo »Vsakdanja vera, vedno sodobna«. Kot poroča Radio Ognjišče, so se iz Slovenije srečanja udeležili koordinator za pastoralo Romov pri Slovenski škofovski konferenci Peter Kokotec, podpredsednik CCIT in koordinator za pastoralo Romov in Sintov v ljubljanski nadškofiji Marjan Lampret, predstavnica Romov iz škofije Murska Sobota Sonja Horvat ter sodelavka in prevajalka pri pastorali Romov s. Rozalija Laznik.
Na srečanju so se zbrali pastoralni delavci iz osemnajstih različnih narodnostnih skupin iz 21 držav, med njimi iz več različnih romskih etničnih skupin. Kraj srečanja, Marijino romarsko središče Banneux v Belgiji, je bil skrbno izbran in je tesno povezan z Romi. Tam se je namreč med 15. januarjem in 2. marcem 1933 prikazala Devica Marija in v enem izmed prikazovanj rekla: »Jaz sem Devica ubogih.« Leta 1949 je Cerkev priznala resničnost teh prikazovanj, na milostnem kraju pa so se najprej začeli zbirati belgijski Romi in se priporočati Mariji. Na veliki šmaren se na tem kraju vsako leto zbere veliko število Romov, ki v Belgijo priromajo iz številnih dežel po svetu.
Udeleženci kongresa so premišljevali in razpravljali o odnosu med preprosto vero in ljudskimi pobožnostmi, ki jih gojijo Romi, ter o okvirih institucionalno zapovedanih bogoslužnih obredov. Preprosta vera se pri Romih največkrat razodeva prav preko ljudskih pobožnosti, zato so te tudi danes aktualne za prenašanje vere na naslednje generacije. Ljudska pobožnost je močna spodbuda ohranjanja in prenašanja vere tudi v splošni vernosti, ne le pri Romih, kar dokazujejo romarska središča, ki kljub vedno manjšemu številu vernikov v Evropi ne čutijo upada.
Različne oblike ljudskih pobožnosti, vernosti in bogočastja zahtevajo tudi pastoralno razločevanje, pri tem pa pomembno poslanstvo opravljajo posvečeni Romi: duhovniki, redovniki, redovnice, diakoni in akoliti, ki jih je v svetu več kot 200. Ravno posvečeni Romi v ljubečem naročju Cerkve spodbujajo vernost in razločujejo med vero in praznovernostjo.
Kongres se je včeraj zaključil s skupnim bogoslužjem, ki ga je obhajal kardinal Peter Turkson, prefekt Dikasterija za služenje celotnemu človeškemu razvoju.
Vir: Radio Ognjišče
Foto: arhiv Družine (T.P.)