Mednarodna konferenca: Vzgoja za ljubezen do domovine in države
Mednarodna konferenca: Vzgoja za ljubezen do domovine in države
Vzgoja za ljubezen do domovine in države je krovni naslov vrste mednarodnih konferenc, ki jih pripravljajo in izvajajo v Društvu katoliških pedagogov Slovenije (DKPS). V slovenskem šolskem prostoru so ena redkih organizacij, ki že nekaj let skrbno spremlja delo učiteljev v slovenskih šolah na področju domoljubja.
Zavedajo se izrednih vrednot, kakršne so lastna država, jezik, kulturna dediščina in ohranjanje slovenske identitete. Temelji teh vrednot se oblikujejo v družini, razvijajo pa se v šoli.
Jezik kot temelj narodne identitete
Pripravili so že štiri uspešno izvedene mednarodne konference, na katerih so predstavili bogastvo različnih vidikov domoljubja. V naslednjem šolskem letu pa pripravljamo peto konferenco, ki bo posvečena jeziku. Potekala bo 18. novembra 2023 v Osnovni šoli Notranjskega odreda Cerknica in preko spleta. Posvetili jo bodo jeziku in naslovili so jo Jezik kot temelj narodne identitete.
Skrb za rabo jezika je izredno pomembna tako med odraslimi kot med mladimi.
»Skrb za rabo jezika je izredno pomembna tako med odraslimi kot med mladimi,« spomni Helena Kregar, predsednica Strokovnega sveta DKPS. »V sedanjem, izredno turbulentnem času hitrih družbenih sprememb, je šola nosilec skrbi za ohranjanje lepega slovenskega jezika. Seveda morajo to njeno nalogo sprejeti in nadgraditi javni mediji in odgovorne ustanove, da bodo vsaj delno protiutež površni rabi jezika na družabnih omrežjih. Jezik ni pomemben le v vsakdanji rabi, pač pa ima globlji pomen. V njegovi uporabi leži temelj identitete vsakega naroda.«
Vrednote jezika se zavedamo šele takrat, ko je ta ogrožen
V Društvu katoliških pedagogov Slovenije so prepričani, da je potrebno o odnosu do materinščine spregovoriti na konferenci. V plenarnih predavanjih bodo trije strokovnjaki osvetlili slovenski jezik skozi zgodovino in kulturno dediščino ter pogledali v pomen in vlogo šolskega sistema za ohranjanje jezika.
Enako kot na dosedanjih konferencah bodo besedo dobili tudi udeleženci iz tujine in Slovenci iz zamejstva, izseljenstva in zdomstva.
Nato bodo svoje dejavnosti in delo v šoli v referatih prikazali udeleženci celotne vertikale izobraževalnega sistema. Enako kot na dosedanjih konferencah bodo besedo dobili tudi udeleženci iz tujine in Slovenci iz zamejstva, izseljenstva in zdomstva. Njihove izkušnje so izredna obogatitev za slovenske učitelje in posredno tudi za mlade.
K temu Helena Kregar doda, da se vrednote jezika zavedamo šele takrat, ko je ta ogrožen. »Vsaka konferenca pokaže, kako se z izmenjavo medsebojno bogatita matična domovina in slovenstvo izven naših meja.«
K sodelovanju vabijo ...
K sodelovanju na konferenci vabijo predvsem pedagoške delavce in seveda tudi vse, ki v okviru svojega dela ter dejavnosti v formalnih ali neformalnih oblikah spodbujajo odnos in rabo lepega jezika ali te vsebine raziskujejo.
Za konferenco lahko pripravijo izvirni strokovni ali znanstveni prispevek in ga predstavite.
Več informacij o razpisu in razpisnih pogojih lahko najdete na spletni strani DKPS.
V okviru vsakoletne konference učitelje in učence spodbujajo tudi k praktičnemu ustvarjanju in v sodelovanju z mojstri domače obrti pripravljajo nagradni natečaj z naslovom Košara, izdelek slovenskega pletarstva.
Košara, izdelek slovenskega pletarstva
V okviru vsakoletne konference učitelje in učence spodbudijo tudi k praktičnemu ustvarjanju. V sodelovanju z mojstri domače obrti pripravljajo nagradni natečaj z naslovom Košara, izdelek slovenskega pletarstva. Na njem lahko sodelujejo učenci slovenskih devetletk. Mentorje in učence vabijo k sodelovanju.
Več informacij na tej spletni strani.
Helena Kregar: »Skrb za vrednote, ki so jih naši predniki ohranjali skozi stoletja, je zdaj v naših rokah in v rokah naših otrok. Veliko predanega in zavzetega dela na področju jezika bo osvetlila prav 5. mednarodna konferenca, na katero vabimo predvsem vse zainteresirane učitelje slovenskih šol.«