Med novimi kardinali tudi Timothy Radcliffe, »Gandalf« sinode o sinodalnosti
Med novimi kardinali tudi Timothy Radcliffe, »Gandalf« sinode o sinodalnosti
Poročali smo že, da je tokrat na seznamu več znanih imen, kot sta argentinski nadškof slovenskih korenin Vinko Bokalič Iglič in beograjski nadškof Ladislav Nemet, ki je na položaju nasledil nadškofa Stanislava Hočevarja – obema so ob imenovanju voščili tudi slovenski škofje.
Preberite tudi: Novi kardinal, ki govori slovensko
Kardinalski naziv pa je prejel tudi angleški dominikanec p. Timothy Radcliffe, predavatelj na oxfordski univerzi, ki velja za »nekonvencionalnega« cerkvenega misleca, v Sloveniji pa ga poznamo kot pisca številnih duhovnih knjig: pri založbi Družina sta v slovenskem prevodu izšli Zakaj sploh biti kristjan in Ljubiti v svobodi.
P. Timothy je odličen govornik in pridigar
P. Timothy Radcliffe je po navedbah številnih katoliških portalov trenutno verjetno eden izmed najbolj mednarodno priznanih predstavnikov vesoljne Cerkve. 79-letni Britanec sodi v ožji krog papeževih svetovalcev, čeprav nima škofovskega naziva. Rodil se je v Londonu, študiral v Parizu in Oxfordu ter velja za enega najbolj »svetovljanskih« duhovnikov v Katoliški cerkvi. Je član dominikanske skupnosti v Oxfordu: leta 2003 je prejel častni doktorat tamkajšnje univerze. Nekoč je bil dejaven v britanskem mirovnem gibanju in je eden prvih duhovnikov, ki se je posvetil pastorali med pretežno istospolno usmerjenimi moškimi, obolelimi za aidsom.
P. Timothy je bil v letih med 1992 in 2001 generalni mojster svojega reda in v tej vlogi je prepotoval ves svet.
V svojih predavanjih za duhovnike pogosto govori o »močnih, če ne celo prepričljivih« argumentih v prid poročenim duhovnikom. Vedno si prizadeva za več posluha do krajevnih Cerkva. Izumiranje redovnih skupnosti komentira kot običajen potek zgodovine. Kar 62 odstotkov skupnosti, ki so obstajale pred letom 1800, danes namreč ne obstaja več.
Dominikanec je bil v letih med 1992 in 2001 generalni mojster svojega reda in v tej vlogi je prepotoval ves svet. Skoraj nihče ni poznal resničnega stanja Katoliške cerkve na prelomu tisočletja bolje kot p. Timothy. Svoje vtise in ideje je zapisal v neštetih predavanjih in več knjigah: Radcliffe je odličen, zelo iskan govornik in pridigar. Za nekaj časa ga je utišalo rakavo obolenje, toda odkar je okreval, je znova izjemno iskan in zaželen predavatelj in govornik.
P. Timothy, »Gandalf sinode«
Ko je papež Frančišek p. Timothyja izbral za voditelja duhovnih vaj pred začetkom obeh zasedanj vesoljne škofovske sinode o sinodalnosti, so se v konservativnih krogih pojavili zaskrbljeni odzivi, navaja avstrijski Kathpress. Zavedali so se, da je smer sinodalnih razprav jasna, če jo narekuje p. Radcliffe s svojimi dolgimi, premišljenimi in pogosto prepričljivimi uvodi. Njegovi govori udeležencem sinode so bili objavljeni pozneje in so poziv k odprti razpravi, z bistroumnimi in pogosto izvirnimi nanašanji tako na svetopisemske temelje Cerkve kot na stvarnost sodobnega življenja.
Novoimenovani kardinal bo avgusta prihodnje leto dopolnil 80 let.
Radcliffe bi lahko na papeških volitvah glasoval do svojega 80. rojstnega dne, ki ga bo obhajal 22. avgusta 2025. Če bo naslednji konklave sklican pozneje, ne bo več imel glasovalne pravice, navzoč pa bo v krogih razprav kardinalov neposredno pred izvolitvijo, s polno pravico, da izrazi svoje mnenje.
Austen Ivereigh, biograf papeža Frančiška in svetovalec škofovske sinode ter avtor uspešnice Kako zagovarjati vero brez povzdigovanja glasu, ki je v slovenskem prevodu izšla tudi pri založbi Družina, je po navedbah britanskega spletnega portala thetablet.co.uk nad Radcliffovim imenovanjem »navdušen« in je p. Timothyja označil za »Gandalfa sinode« (Gandalf je znameniti lik iz Tolkienovega Gospodarja prstanov, op. prev.).
Nadškof Nemet: voščilo slovenskih škofov
Nadškofu Beograda-Smedereva Ladislavu Nemetu so za kardinalsko imenovanje čestitali tudi slovenski škofje. Novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) dr. Andrej Saje je v pismu sobratu v škofovstvu, ki je tudi predsednik Mednarodne škofovske konference sv. Cirila in Metoda, izpostavil, kako je kot prvi kardinal v zgodovini Katoliške cerkve v Srbiji poklican, da z delom in pričevanjem za Kristusa krepi duh dialoga, sodelovanja in povezovanja med Vzhodom in Zahodom Evrope, med katoličani in pravoslavnimi brati ter pokaže pot sprave in skupnega sožitja med narodi. Škof Saje je ob tem spomnil, da bo kardinal Nemet s svojimi izkušnjami iz Sveta evropskih škofovskih konferenc (CCEE) lahko prispeval pomemben pogled na življenje kristjanov v Evropi ter na izzive, ki nas čakajo v prihodnje.
Celjski škof Maksimilijan Matjaž pa je nadškofu Nemetu v imenu Cerkve na Slovenskem voščilo izrekel kar osebno, saj se oba cerkvena dostojanstvenika trenutno udeležujeta sinodalnega zasedanja v Rimu.