Maša v Bazovici za štiri ubite
Maša v Bazovici za štiri ubite
Mašo v Bazovici je daroval nadškof Stanislav Zore. Foto: Ivo Žajdela
V nedeljo, 6. septembra, na dan, ko so pred 90 leti Italijani na gmajni pri Bazovici nad Trstom ustrelili štiri Slovence, upornike proti italijanskemu nasilju nad Slovenci, je župnija Bazovica z župnikom Žarkom Škerljem v tamkajšnji cerkvi pripravila spominsko mašo, ki jo je daroval ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Stanislav Zore.
Bazovica pridiga Zore.doc
Vsak naslednji rod živi iz tega, kar mu je prejšnji zapustil
Nadškof Zore je v nagovoru spomnil na pomen spominjanja. Ustreljenih Ferda Bidovca, Franja Marušiča, Zvonimira Miloša in Alojza Valenčiča se spominjamo zaradi tega, ker vsak človek zasluži spomin.
Pozdravni nagovor domačega župnika Žarka Škerlja. Foto: Ivo Žajdela
»Vsak mora imeti mesto v srcu tistih, ki so živeli z njim in v srcih njihovih potomcev. Kajti vsak naslednji rod živi iz tega, kar mu je prejšnji rod zapustil v dediščino. Potem se jih spominjamo zaradi tega, ker nam njihovo življenje govori o vrednotah, ki so svete, o vrednotah, za katere je treba živeti, za katere je treba delati z vsemi močmi in znanjem, pa tudi o vrednotah, za katere je treba, če ne gre drugače, tudi umreti.«
Identiteto posameznika se negira z različnimi teorijami in ideologijami
Nadškof je poudaril pomen tega sporočila za danes, ko se zdi, da v ospredje stopa miselnost vseenosti, v kateri identiteta posameznika in tudi identiteta naroda ni več pomembna.
»Identiteto posameznika se negira z različnimi teorijami in ideologijami spola, identiteta naroda pa z nezdravim sprejemanjem vsega, kar je tuje, kar je znamenje, da pravzaprav svojega nimamo oziroma tega ne znamo ceniti in iz tega ne živeti.
Sprašujem se, koliko ali kateri miselni krogi v Sloveniji bi bili danes sposobni sprejemati in vzgajati ljudi, ki bi cenili vrednote, za katere so živeli možje, ki se jih danes spominjamo.
Nagovor nadškofa Stanislava Zoreta. Foto: Ivo Žajdela
Glede na to, da so se borili za tradicionalne vrednote slovenstva, jezika, narodnosti, svobode, kulture se bojim, da bi jih danes lahko ožigosali z nalepko takšnega ali drugačnega izma. To, kot nam je znano, je v tem času zelo popularno. Bog ve, če ti borci proti fašizmu danes ne bi bili obtoženi fašizma.«
Slovenska manjšina v Italiji je potencialno izjemen subjekt
Slavnostna govornica je bila senatorka Tatjana Rojc, ki je ugotovila, da so dogajanja ob stoti obletnici požiga Narodnega doma dokazala, da znamo stopiti skupaj v imenu skupne dobrine, ki ni za včeraj in niti za danes. »Slovenska manjšina v Italiji je potencialno izjemen subjekt, ki je odgovoren za svoj jutrišnji dan.
Bazovica Tatjana Rojc.doc
Če so bazoviški junaki skupaj z vso Primorsko, tudi s primorsko duhovščino, v najbolj temačni uri naše zgodovine verjeli v prihodnost, odločno stopili na pravo stran, žrtvovali največ, kar jim je bilo dano, lahko to v veliko prijaznejšem času storimo tudi mi danes.«
Slavnostna govornica je bila senatorka Tatjana Rojc. Foto: Ivo Žajdela
Biti zavestni član neke narodne skupnosti
Opozorila je, da nam noben zakon ne bo mogel jamčiti obstoja, nobeno zagotovljeno politično zastopstvo nam ne bo moglo krojiti prihodnosti, »če ne bomo strnili svojih misli in postrojili svojih vrst v skupnem načrtovanju svoje prihodnosti in z njo prihodnosti bodočih generacij.
Biti zavestni član neke narodne skupnosti izven meja matične države predstavlja veliko odgovornost in pomemben izziv, vendar samo, če bo vsak izmed nas zrelo postavil skupno dobro nad individualni spekter lastnih potreb.«
Bazovica pridiga Zore.doc Bazovica Tatjana Rojc.doc