»Maša ni naprodaj, odrešenje je zastonj!«
»Maša ni naprodaj, odrešenje je zastonj!«
Papež Frančišek je pri današnji katehezi med splošno avdienco v vatikanski dvorani Pavla VI. govoril o evharistični molitvi. Kot je dejal, je njen obrazec res starodaven, a če dobro razumemo njen smisel, bomo lahko bolje sodelovali pri sveti maši. Evharistična molitev nas tudi uči gojiti tri drže, ki ne bi nikoli smele manjkati pri Jezusovih učencih.
Po pripravi kruha in vina na oltarju se začne evharistična molitev, ki predstavlja središčni trenutek bogoslužja, usmerjen v sveto obhajilo. Tudi Jezus se je pri zadnji večerji zahvalil za kruh in kelih z vinom, »njegovo zahvalo pa podoživimo pri vsaki naši evharistiji in se tako pridružimo njegovemu zveličavnemu darovanju«, je pojasnil sveti oče.
Cerkev s to slovesno molitvijo vstopi v občestvo s Kristusom, ki je zares navzoč v posvečenima kruhu in vinu. Smisel te molitve je, da se občestvo vernikov združi s Kristusom v poveličevanju velikih Božjih del in v obhajanju daritve.
Obrazcev za evharistično molitev je več, vsi pa so sestavljeni iz določenih elementov, je nadaljeval papež Frančišek. Na začetku je zahvala za Božje darove, predvsem pa zahvala, da je poslal svojega Sina kot Odrešenika. Zahvala se sklene z vzklikanjem, ko verno ljudstvo svoj glas pridruži glasu angelov in svetnikov ter tako slavi in poveličuje Boga.
Z delovanjem Svetega Duha in učinkovitostjo Kristusovih besed, ki jih izreče duhovnik, v kruhu in vinu resnično postaneta navzoča Kristusovo telo in kri. Občestvo pa se hrani s Kristusovim telesom, da bi danes v svetu postali njegovo živo telo.
V evharistični molitvi prosimo Boga, naj zbere svoje otroke v popolni ljubezni, v edinosti s papežem in škofi, kar je znamenje obhajanja v občestvu z vesoljno in krajevno Cerkvijo. Prošnja je namenjena Bogu za vse člane Cerkve, žive in mrtve. Pred Bogom ni nihče pozabljen in če imamo sorodnika ali prijatelja v stiski ali pa so umrli, jih v tem trenutku lahko imenujemo ali pa napišemo, da se pri molitvi izreče njegovo ime. Papež Frančišek je poudaril, da se za to nič ne plača. Maša je namreč Kristusovo darovanje, ki je zastonj, in tudi odrešenje je zastonj. »Če želiš nameniti dar, ga daj. Vendar moraš razumeti, da se maše ne plača«, je poudaril papež.
Na koncu je še pojasnil, da nas evharistična molitev vabi k trem držam, ki jih Jezusovi učenci ne bi smeli nikoli pozabiti: hvaležnost tudi v trenutkih, ko ne gre vse po naših pričakovanjih; iz svojih življenj bi morali narediti svoboden in zastonjski dar ljubezni ter graditi občestvo v Cerkvi in z vsemi ljudmi.
Vir: Radio Vatikan
Foto: arhiv Družine (T.S.)