Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Maša in molitev za žrtve zlorab: »Da bi bila Cerkev varen dom«

Objava: 19. 11. 2024 / 11:09
Oznake: Maša, Župnija
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 19.11.2024 / 11:29
Ustavi predvajanje Nalaganje
Maša in molitev za žrtve zlorab: »Da bi bila Cerkev varen dom«
FOTO: Tatjana Splichal

Maša in molitev za žrtve zlorab: »Da bi bila Cerkev varen dom«

V ponedeljek, 18. novembra zvečer, so v cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani obhajali mašo in molitev za vse, ki iščejo ozdravljenja od zlorab, saj želimo kot skupnost »pokazati svojo solidarnost z žrtvami ter prositi Gospoda za ozdravljenje, pravico in prenovo«.

Od bolečine k milosti

Mašo je pripravila ekipa duhovnih vaj Od bolečine k milosti. Taizéjsko molitev, posvečeno podpori, sočutju in duhovni tolažbi za žrtve, ki je maši sledila, pa je pripravila skupina mladih iz Katoliške mladine.

Svetovni dan preprečevanja in okrevanja od spolnega izkoriščanja, zlorabe in nasilja nad otroki ter evropski dan za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo, ki ju obeležujemo 18. novembra, je Katoliška cerkev v Sloveniji določila za molitveni dan, ki podpira poti človeškega in duhovnega okrevanja. Ta dan molimo za preživele žrtve, ki so bile hudo prizadete v Cerkvi ali zunaj nje ter za družine in skupnosti, ki žalujejo za svojimi bližnjimi.

FOTO: T. J. P.  

Ključen pomen molitve 

Papeška komisija za zaščito mladoletnih Tutela Minorum že od začetka veliko pozornost posveča duhovni in pastoralni skrbi za žrtve spolnih zlorab, njihove družine in skupnosti. Molitev je ključni gradnik procesa ozdravljenja za preživele in celotno skupnost verujočih, javna molitev pa je pomemben način ozaveščanja znotraj Cerkve. Prav oseba, ki je sama preživela spolno zlorabo s strani duhovnika je papeški komisiji predlagala temu posvečen dan molitve.

Predlog molitve, h kateri so bile povabljene župnije, redovne skupnosti in cerkvena občestva, je letos pripravila Skupina preventivnih dejavnosti v prid mladoletnih in ranljivih oseb pri Slovenski škofovski konferenci.

Dejavno prizadevanje za spoštovanje in dostojanstvo

Evharistična daritev je bila priprošnja Bogu, da bi zmogli preseči samoopravičevanje ter si prizadevati za resnico, pravičnost in odgovorno skrb za najranljivejše. Da bi se kot Cerkev in kot družba postavili v bran sleherni obliki nepravičnosti in nasilja ter s pravičnimi zakoni služili ljudem in njihovih resničnim potrebam, ustvarjali zdrava vzgojna okolja in družbo, kjer bo vsak deležen spoštovanja in potrebne zaščite, da bo lahko v polnosti živel svoje dostojanstvo.

Ob sklepu maše sta članici ekipe duhovnih vaj Od bolečine k milosti predstavili psihološki in duhovni program, ki ga je za žrtve zlorab razvila dr. Theresa Burke, znana tudi kot snovalka programa okrevanja po izkušnji splava Rahelin vinograd.

Maši je sledila taizéjska molitev, »prežeta z duhom kesanja, sočutja in zaupanja v Božjo neskončno ljubezen in usmiljenje,« v kateri so navzoči Boga prosili tudi »za moč, da bi kot posamezniki in skupnosti naredili vse, kar je v naši moči, da zaščitimo otroke in ranljive«.


»Nebeški Oče, ti ljubiš svoje otroke in skrbiš zanje, zlasti za najmanjše in za najbolj krhke. Izročamo ti življenja številnih otrok in ranljivih odraslih, ki so bili spolno zlorabljeni ter katerih zaupanje in nedolžnost sta bila uničena in poteptana. Pomagaj nam, da bomo prisluhnili kriku njihove bolečine in prevzeli odgovornost za toliko uničenih življenj. Molimo zanje, da bi vsi ranjeni v naših skupnostih in družinah našli razumevanje in podporo ter da bi s pomočjo tvoje milosti zacelili rane in zopet spoznali mir. To nam podèli po našem Gospodu Jezusu Kristusu, tvojem Sinu, ki je z nami delil našo šibkost v vsem, razen v grehu, in ki s teboj v edinosti Svetega Duha živi in kraljuje na vse veke vekov. Amen.«

Nalaganje
Nazaj na vrh