Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Martin Golob in Peter Čemažar o mladih in njihovem odnosu do Cerkve

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 26. 11. 2021 / 09:31
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 26.11.2021 / 15:14
Ustavi predvajanje Nalaganje
Martin Golob in Peter Čemažar o mladih in njihovem odnosu do Cerkve
V pogovornem večeru sta sodelovala Martin Golob in Peter Čemažar. FOTO: Tatjana Splichal

Martin Golob in Peter Čemažar o mladih in njihovem odnosu do Cerkve

Ali je Cerkev primeren prostor za mlade? Zakaj se marsikdo po birmi oddalji od nje? So mladi sami sebi zadosti? To je le nekaj vprašanj iz zanimivega pogovornega večera, ki je potekal v okviru Virtualnega kariernega sejma 2021 Teološke fakultete Ljubljana.

Martin Golob in Peter Čemažar sta župnik in kaplan v Župniji Grosuplje. Pri svojem vsakodnevnem pastoralnem delu z različnimi skupinami in generacijami veliko poudarka dajeta delu z mladimi, zato sta svoja razmišljanja o mladih delila z udeleženci virtualnega večera z naslovom »Cerkev in mladi«.

Današnja mladina išče in sprašuje

V današnjem času mladi veliko časa preživijo pred ekrani, še zlasti jih »potegnejo« družabna omrežja, a vse skupaj jemljejo veliko bolj resno, če jim nekdo pomaga osmisliti stvari, ki se jim dogajajo v življenju, pravi grosupeljski kaplan. »Gotovo ima Cerkev en neizčrpen zaklad, ki jim lahko osmisli čisto vsak trenutek njihovega življenja. Nekaj tega želimo prek dela z mladimi dati ne le midva, ampak duhovniki po vsej Sloveniji. To so lahko mladinske skupine, ministranti, skavti ali mladinski pevski zbor ter druge dejavnosti.«

Župnik Martin Golob pa je izpostavil, da je povsem drugačen občutek, ko se mladinska skupina namesto prek spleta sreča v živo. »Mislim, da je tudi mladina spoznala, kako dragocen je živi stik. Spoznavajo, da jih socialna omrežja ne nahranijo tako močno kot srečanja v živo. Mislim, da ne bomo nikoli obstali samo na socialnih omrežjih.« Današnja mladina je kritična, ki išče iskrenost, ki sprašuje in išče konkreten stik. »Izziv vsakega duhovnika in kaplana je, s kakšnim jezikom nagovoriti mlade.«

 

O verski praksi po birmi

Cerkev lahko mladim ogromno da, meni Golob. »Cerkev je zakladnica ogromnih skrivnosti in darov. Od nje prejemamo zakramente, prejemamo moč Jezusa Kristusa, upanje, veselje, tolažbo. Vse to najdemo v Cerkvi.« Po njegovem mnenju se človek znotraj Cerkve lahko razvije na več področjih, denimo na vodstvenem ali glasbenem. »Res je, da marsikateri mladi dajo versko prakso po birmi nekoliko na stranski tir, ampak še vedno so del Cerkve. Od Cerkve ne odpadeš kar tako. A v zdajšnji in prejšnji župniji sem opazil, da mladi, če želijo, lahko najdejo svoj prostor v Cerkvi. V Cerkvi ni brezposelnosti. Že pri bogoslužjih je veliko možnosti za sodelovanje in vse to ponuja priložnost za zelo dobro osebno rast.«

Grosupeljski kaplan je k temu dodal, da je globoka osebna vera milostni dar, pri čemer ne moremo vedeti, kdaj se bo posameznik osebno odločil za Kristusa. »Veliko k temu pripomore, če je posameznik v živem stiku z ljudmi, ki živijo vero. Zato dostikrat vidimo, da mladi iz vernih družin oziroma, kjer se vera živo živi, v večji meri ostanejo v Cerkvi. Ni to recept, je pa dobra okoliščina.«

Kaplan Peter Čemažar (v sredini) na letošnji Stični mladih. FOTO: Tatjana Splichal

Za mlade je treba moliti in biti potrpežljiv

»Mladi so na višku svojih moči, so polni energije in imajo svoje življenjske cilje. Ker imajo vse na dosegu roke, ali potem sploh še potrebujejo Boga?« je vprašal eden izmed voditeljev pogovornega večera. Golob je odgovoril, da ima Bog za vsakega človeka pripravljeno pot, a mu seveda pri tem daje svobodno voljo. »Za mlade moramo moliti, jim zaupati, vedeti morajo, da jih imamo radi, v kalupe pa jih ne moremo dati. Bog nam ves čas daje markacije, da bi bili čim bolj srečni v življenju, ampak človek zaradi svoje omejenosti dela po svoje.« Dodal je, da je treba v odnosu do mladih delati s ponižnostjo in potrpežljivostjo.

Martin Golob: Izziv vsakega duhovnika in kaplana je, s kakšnim jezikom nagovoriti mlade. FOTO: Tatjana Splichal

Sinoda – skupno romanje k Bogu

V luči sinode in vprašanja, kakšne Cerkve si želimo, Čemažar pravi, da ni pravo vprašanje, kakšne Cerkve si želijo mladi, starejši ali škofje, temveč, kakšno Cerkev želi Bog? »Če bomo mi oblikovali Cerkev zgolj po svojih predstavah, lahko ta Cerkev hitro ni več Cerkev. Zato je ena glavnih stvari pri sinodi klicanje Svetega duha.« Ta pa govori o mladih, starejših, trpečih, škofih, torej vseh udih Cerkve, zato je treba v sinodi prisluhniti vsakemu udu Cerkve, da bomo na tej poti hodili skupaj in slišali vsakega, je dejal kaplan.

Golob pa je poudaril, da je vsak izmed nas del Cerkve. »Če želiš boljšo Cerkev, se potrudi, da boš tudi ti boljši.«


Nalaganje
Nazaj na vrh