Marijino vnebovzetje na Grenlandiji z dvema slovenskima duhovnikoma
Marijino vnebovzetje na Grenlandiji z dvema slovenskima duhovnikoma
Tudi v hladnih, a slikovitih pokrajinah Grenlandije, kjer se iz morja dvigajo ledene gore, živijo katoličani. Večinoma so to priseljenci iz Filipinov, tudi iz Vietnama, pa Danci, ki so se tja poročili. Večina teh priseljencev je na Grenlandiji zaradi dela, saj so tamkajšnje plače zelo dobre, čeprav so življenjski stroški prav tako visoki.
V videu, ki ga je posnel p. Igor Salmič za Družino, lahko vidite utrip življenja katoličanov na Grenlandiji, in slišite njihove pozdrave Sloveniji.
Povezovanje oddaljenih skupnosti
Slovenski pater minorit Tomaž Majcen je župnik skupnosti v Nuuku, glavnem mestu Grenlandije, kjer se v katoliški cerkvi Kristusa Kralja vsako nedeljo zbira majhna katoliška skupnost. Sicer prebiva v samostanu v Kopenhagnu, kjer že sedem let deluje skupaj z dvema sobratoma minoritoma – Hrvatom in Filipincem. Tudi v danskem glavnem mestu oskrbujejo dve katoliški župniji.
Kljub oddaljenosti p. Tomaž upravlja župnijo v Nuuku, zato nekajkrat letno v glavnem mestu otoka prebije po tri tedne, da bi bil blizu tamkajšnji katoliški skupnosti in poskrbel za pripravo na zakramente, kot so krsti in obhajila. Kadar je kakšna birma, tja pride škof iz Kopenhagna. Poleg p. Tomaža katoličane v Nuuku obiskujejo tudi drugi duhovniki, da je skupnosti na voljo vsaj en katoliški duhovnik.
P. Igor Salmič opravlja poslanstvo generalnega pomočnika vrhovnega predstojnika minoritov za Srednjo Evropo, obiskal pa jih je, ker samostan v Kopenhagnu uradno spada pod hrvaško provinco. Katoličani v Nuuku so bili izjemno veseli obiska p. Igorja in p. Tomaža in so ponosni, da imajo slovenskega župnika.
Jezik in kultura katoliške skupnosti
Katoliška maša v Nuuku poteka v angleščini. Filipinci, ki so v skupnosti v večini, pogosto ne govorijo grenlandskega jezika, medtem ko se njihovi otroci učijo tako grenlandščine kot danščine in angleščine v šoli. V verskem življenju se trudijo ohraniti svojo vero in kulturo, čeprav so daleč od domovine.
Druga katoliška skupnost živi na severu Grenlandije, in sicer v mestu Ilulissat, ki je od Nuuka oddaljeno dve uri letenja. Grenlandija je ogromna in redko naseljena dežela, zato se prevažajo z letali. Kot je povedal p. Igor, ceste obstajajo le znotraj posameznih mest in v njihovi neposredni okolici. Filipinci, ki živijo v Ilulissatu, se zbirajo kar po domovih, kot so se prvi kristjani, dvakrat na leto pa jih obiščejo duhovniki. P. Tomaž Majcen je dodal, da se trudijo, da bi v kratkem obiskali tudi druge skupnosti po Grenlandiji.
Grenlandci so povečini protestanti
Večina avtohtonih prebivalcev na Grenlandiji je sicer protestantov, nekateri pa imajo tudi svoja lokalna verovanja. Grenlandija je sicer pod dansko krono, vendar si prizadeva za vedno večjo samostojnost. Imajo svojo avtonomijo, medtem ko Danska še vedno vodi zunanjo politiko in prispeva tretjino sredstev v njihov proračun.