Mariborska nadškofija začela sinodalno dogajanje na lokalni ravni [FOTO]
Mariborska nadškofija začela sinodalno dogajanje na lokalni ravni [FOTO]
Kot je za Družino povedal nadškof Cvikl, je to najprej molitvena pot; zato so srečanje začeli z molitvijo in meditacijo za uspeh sinode; nato pot poslušanja, ki se je pokazala v pričevanjih različnih članov skupin članica župnije, duhovnik, predsednik Karitas, duhovnik … in povzetkoma dr. Vinka Potočnika, ki vodi sinodalni potek v mariborski nadškofiji in tajnika na slovenski ravni.
Pričevanjem je sledila maša, ki jo je vodil nadškof Alojzij Cvikl. V nagovoru je med v kratkem razložil sinodalno pot: »Prvi korak je podati se na pot: Podati se na pot, kot se je apostol Pavel skupaj z Barnabom odpravil v Jeruzalem. V pismu piše, da je šel po notranjem vzgibu, pustil se je voditi Sv. Duhu. Šel je tja, da bi, kot oznanjevalec evangelija, čutil povezanost v edinosti src z drugimi apostoli in v enotnosti nauka. Drugi korak je srečanje: Tako pomembna tema zahteva pozornost, čas, pripravljenost srečati drugega. Sledi tretji korak in to je poslušanje: Ti so apostola Pavla poslušali. Gre za poslušanje s srcem, ne samo z ušesi. To pomeni, da pustim drugemu, da se izrazi in odpre svojo zakladnico darov, ki jih nosi v sebi. Na koncu poslušanja je proces razločevanja: Razločevanje ni samo sprejetje odločitve, je čas, ko v molitvi in odprtosti Sv. Duhu iščemo rešitve. V današnjem berilu so se dogovorili za delitev dela. Pavel naj še naprej misijonari med pogani, Peter, Janez in drugi apostoli pa naj oznanjajo evangelij Judom.«
Beseda »sinoda« pomeni »hoditi skupaj«.
Poudaril je, da sinoda pomeni hoditi skupaj: »Beseda »sinoda« pomeni »hoditi skupaj«. Na tej poti je glavni protagonist Sv. Duh in jaz sem povabljen na pot spreobrnjenja. Ne gre samo zame in mojo misel ter moj prav. Potrebno je postati učenec, ki se uči, kako živeti občestveno in razmišljati občestveno.«
Nagovor pa je sklenil z mislijo: »Dragi bratje in sestre, povabim vas, da se pridružite tej sinodalni poti, na katero se podajamo, kot božje ljudstvo, ki je srečalo Gospoda. Zato želimo hoditi skupaj v prebiranju evangelija, v molitvi, v odprtosti Sv. Duhu, tako da se srečuje, posluša in razločuje, kot pravi papež Frančišek.«
Kot je bila navada pri prvih kristjanih so se po maši zbrali na dvorišču in ob bograču, ki ga je delila Young Caritas – mlada karitas, podelili misli, ideje in zahvale med seboj v prijetnem druženju.