Maliki nas naredijo slepe za ljubezen
Maliki nas naredijo slepe za ljubezen
Premislite, kdo ali kaj je vaš malik in ga vrzite skozi okno, je dejal papež Frančišek med sredino splošno avdienco.
Papež Fračišek je po julijskem oddihu na sredini splošni avdienci v dvorani Pavla VI. nadaljeval s sklopom katehez o desetih Božjih zapovedih. Tokrat je bila na vrsti prva zapoved, papež pa je razmišljal predvsem o sodobnem malikovalstvu. Ugotavljal je, da so maliki lahko predmeti, podobe, ideje, vloge, kot so denar, droge, pretirano ličenje, slava, uveljavitev, užitek … To zahteva žrtve in nas oddaljuje od bližnjih, ljubezni in od Boga.
Poudaril je, da je prepoznanje svojih malikov začetek milosti, saj nas postavi na pot ljubezni.
Svet ponuja »veleblagovnico« malikov
Sveti oče je kristjane spodbudil, naj se vprašajo, kakšen je resnično njihov? Je troedina Ljubezen ali moja podoba, moj osebni uspeh, morda celo znotraj Cerkve? »Malikovanje se ne tiče samo zgrešenih poganskih kultov. Malikovalstvo ostaja stalna skušnjava vere. Malikovalstvo obstaja v tem, da človek poboži to, kar ni Bog.« (Katekizem katoliške Cerkve, št. 2113)
Kaj je v središču našega življenja, je pomembno, saj je od tega odvisno, kar se dela in misli. Lahko se odrašča v družini, ki se ima za krščansko, vendar pa je v resnici osredotočena na oporne točke, ki nimajo nič skupnega z evangelijem. Človeško bitje ne živi, ne da bi se na nekaj osredotočilo. Zato svet ponuja »veleblagovnico« malikov, ki so lahko predmeti, podobe, ideje, vloge, tudi vedeževanje. »Gospod je živ; drugi so maliki, malikovanja, ki jih ne potrebujemo,« je poudaril papež.
Ko ni le imel tisti predmet, izpolnil tisti projekt, dosegel tisti položaj …
Malikovalstvo nastaja v treh stopnjah, je povedal. »Ne delaj si rezane podobe ... ne moli jih … in jim ne služi.« (2Mz 20,4-5). Malik teži k temu, da postane obsedenost. »Malik je v resnici projekcija nas samih v predmetih ali načrtih.« Nanj se naslanja tudi oglaševanje, kjer sredstvo vidimo za to, da bi uresničili samega sebe. Stremimo po tem, da bi imeli tisti predmet ali izpolnili tisti projekt, dosegli tisti položaj in mislimo, da bomo potem srečni. Vse je podrejeno tistemu cilju.
Pretirano ličenje, slava, denar, samouveljavitev in užitek zahtevajo žrtve
V preteklosti so malikom darovali človeške žrtve, zdaj pa se za kariero žrtvuje otroke, tako da se jih zapostavlja ali da se jih ne rojeva. Tudi pretirano ličenje, slava, denar, samouveljavitev in užitek so maliki, zato zahtevajo žrtve.
»Nič slabega ni, če se ženska liči, vendar na normalen način, ne zato, da bi postala boginja.« Slavni žrtvujejo svojo lastno nedolžnosti in pristnost. »Denar krade življenje in užitek vodi v osamljenost. Ekonomske strukture žrtvujejo človeška življenja za večji dobiček. Pomislimo na toliko ljudi, ki so brez dela. Zakaj? Ker so se podjetniki določenega podjetja odločili, da bodo odpustili, odslovili ljudi, da bi zaslužili več denarja. Malik denarja. Živi se v hinavščini, dela in govori se to, kar drugi pričakujejo, saj to zahteva bog samouveljavitve. Uničijo se življenja, propadejo družine ter se prepušča mlade v roke uničevalnih vzorcev, le zato da bi povečali dobiček,« je bil kritičen papež Frančišek. Omenil pa je tudi malika droge, zaradi katere si mladi uničijo zdravje in celo življenje.
Maliki zasužnjijo
Vsem malikom je skupno, da zasužnjijo. Obljubljajo srečo, vendar je ne dajo. Človek živi za določeno stvar ali vizijo, ne opazi, da je v primežu samouničevalnega vrtinca, v pričakovanju učinka, ki pa ga nikoli ne dočaka.
Pravi Bog uči ljubiti, daruje svojega Sina
Maliki obljubljajo življenje, a ga v resnici jemljejo, je opozoril papež. »Pravi Bog ne ponuja načrta našega uspeha, ampak uči ljubiti. Pravi Bog ne zahteva otrok, ampak daruje svojega Sina za nas. Maliki prikazujejo prihodnje domnevne dogodke in vodijo k podcenjevanju sedanjosti; pravi Bog uči živeti v stvarnosti vsakega dneva, konkretno, ne z iluzijami za prihodnost: danes, jutri in pojutrišnjem, na poti proti prihodnosti.«
Zaradi malikov zanemarjamo najbližje
Papež Frančišek je zbrane povabil, da premislijo, koliko malikov imajo in kateri je njihov najljubši, saj je prepoznati svoje malike začetek milosti in nas postavi na pot ljubezni, ne malikovalstva. Kar koli postane absolutno in nedotakljivo, je pomembnejše od zakonca, otroka ali prijateljstva in nas naredi slepe za ljubezen.
Zato, da bi sledili malikom, maliku, lahko celo zatajimo očeta, mater, otroke, ženo, moža, družino… to, kar je najdragocenejše. »Za to, da bi ljubili, je treba biti svoboden od kakršnega koli malika,« je poudaril papež in svojo katehezo sklenil z besedami: »Kateri je moj malik? Odstrani ga in vrzi skozi okno. Hvala.«
Vir: Vatican News
Foto: Vatican News, Tatjana Splichal