Maks Ipavec – Duhovnik med nebom in peklom
Maks Ipavec – Duhovnik med nebom in peklom
Maks Ipavec se je rodil 7. oktobra 1951 v Zalogu pri Cerkljah na Gorenjskem. Osnovno šolo je obiskoval v Zalogu in Cerkljah. Leta 1970 je maturiral na poljanski gimnaziji v Ljubljani.
Pestra duhovniške postojanke
Na Teološki fakulteti v Ljubljani je diplomiral leta 1976. 29. junija 1976 ga je tedanji nadškof Jožef Pogačnik posvetil v duhovnika. Eno leto je bil kaplan v župniji Trebnje, dve leti v Ljubljani pri sv. Jakobu in tri leta v župniji Dobrepolje – Videm. Nato je bil pet let (od leta 1982 do 1987) župnik v Begunjah pri Cerknici, potem 17 let župnik in dekan v Ribnici na Dolenjskem (1987–2004), kjer je imel v soupravi tudi župnijo Velike Poljane. Iz ribniške župnije je bil za dve leti prestavljen v župnijo Naklo (od leta 2004 do 2006).
Leta 2006 ga je nadškof Alojz Uran ponovno postavil za župnika v Begunjah pri Cerknici. Prvo leto je imel v soupravi še župnijo Sv. Vid nad Cerknico. V letih od 2013 do 2021 je bil dekan cerkniške dekanije.
Pet knjig je napisal v Ribnici
Poleg rednega dušnopastirskega dela je občasno pisal za katoliški tednik Družina, v revijo Communio, večkrat je objavil prispevek v reviji Božje okolje. Pri rakovniških Knjižicah sta izšli dve njegovi knjižici: Če pozabim tebe Slovenija in Luč slovenskega naroda.
V ribniški župniji je napisal več knjig. Pod naslovom Moč ljubezni je objavil pisma podeželskega župnika, ki jih je tedaj objavljal v Nedeljskem dnevniku. V knjižni obliki je objavil Kroniko ribniške župnije od leta 1987 do 2003. V jubilejnem letu 2000 je izdal dokumentarno knjižico Ribnica v sveto leto 2000 z novimi zvonovi.
V pomoč faranom in romarjem, ki so prihajali v Ribnico, je pripravil knjigo Vodič po cerkvah ribniške župnije. V župniji Velike Poljane je izdal brošuro 100 let župnije sv. Jožefa na Velikih Poljanah.
V času župnikovanja v Begunjah je napisal knjigo Kalvarija notranjske dežele, kjer je objavi najbolj tragične dogodke med vojno in po vojni na Notranjskem. Ob 100. obletnici škofa Jožefa Kvasa (maminega brata) je skupaj z bratrancem Jožetom Pavličem pripravil knjigo Moč ljubezni.
Navdihujejo ga cerkveni očetje, teologi, papeži, pisatelji...
Pri duhovniškem poslanstvu ga poleg Svetega pisma posebej navdihujejo cerkveni očetje: Origen, Janez Zlatousti, Ambrož, Avguštin, Hieronim in papež Gregor Veliki. Med novejšimi teologi pa kardinal sv. John H. Newman, Karl Rahner, Teilhard de Chardin, Blaise Pascal, Solovjev, Berdjajev, Aleš Ušeničnik, Janez Janžekovič in nadškof Anton Stres.
Pri oznanjevanju rad uporablja duhovna sporočila ruskih pisateljev (Tolstoj, Dostojevski, Solženicin) in slovenskih pesnikov ter pisateljev (France Prešeren, Oton Župančič, Srečko Kosovel, Dragotin Kette, Simon Gregorčič, Alojz Gradnik, blaženi škof Anton M. Slomšek, blaženi mučenec Alojz Grozde, France Balantič, Ivan Cankar, Franc S. Finžgar, Ivan Pregelj, Vladimir Truhlar, Alojz Rebula...).
Velik vzor so mu papeži: sv. Janez XXIII., sv. Pavel VI., sv. Janez Pavel II., Benedikt XVI. in sedanji papež Frančišek, ki z dušnopastirsko neposrednostjo oznanja usmiljenega Boga in nam daje za zgled varuha Svete Družine sv. Jožefa.
Človek in duhovnik brez Božje milosti je poln bednosti
Za novomašno geslo si je izbral Jezusove tolažilne besede apostolu Pavlu, ki je v začetku omahoval v apostolski službi: »Dovolj ti je moja milost, zakaj moč se v slabosti spolnjuje« (2 Kor 12, 9). Kot duhovnik se zaveda, da je človek in duhovnik brez Božje milosti poln bednosti, slabosti in se brez Božje pomoči ne more rešiti iz oklepov grešnosti.
V odločilnih trenutkih skupaj s pesnikom Kettejem spoznava:
»Luč je samo ena, ena in več kot enega življenja in več kot ene, več kot ene smrti.«
Voditelj duhovnih vaj mora biti človek vere, trdne zasidranosti v Bogu
Nadškof Stanislav Zore je pred leti Maksa Ipavca predlagal za voditelja duhovnih vaj za škofe. Takšna oseba mora biti človek vere, trdne zasidranosti v Bogu. Duhovne vaje so namreč čas, v katerem se pod modrim vodstvom srce odpira za delovanje svetega Duha. Pod njegovim vodstvom se človek bliža resnici o samem sebi, svojim sencam in svetlim stranem življenja. V tem vodstvu mora biti ljubezen do resnice in globina Božjega usmiljenja. Brez resnice zgrešimo pot, brez usmiljenja se na poti k resnici ustavimo. Voditelj duhovnih vaj mora biti človek Cerkve. Odnos z Bogom, ki se v duhovnih vajah prenavlja, se uresničuje znotraj Cerkve. Odlikovati ga mora zdrava duhovnost. Srce mora biti v nebesih, obe nogi pa trdno na tleh.
»Oznanjati mora Kristusa, ki je postal človek, tako da imamo velikega duhovnika, ki sočustvuje z našimi slabostmi, ki je kakor mi preizkušen v vsem, vendar je brez greha,« opiše voditelja duhovnih vaj nadškof Zore. Biti pa mora tudi vesel človek, kar seveda Maks Ipavec je. Vesel, umirjen, zgovoren, moder...
V knjigi Pričevalci vstalega Kristusa so objavljene duhovne vaje za škofe, duhovnike, redovnike in bogoslovce. Škoda bi bilo, če duhovne vaje Maksa Ipavca ne bi bile natisnjene v knjižni obliki. Tako jih bo lahko bral vsak, ki želi poglobiti svojo vero.
Avtor ves čas navaja svoje bogato doživete duhovne misli, ki jih prepleta z refleksijami iz svojega življenja, iz življenja nekaterih drugih oseb in jih oplemeniti z mislimi mnogih duhovno močnih oseb.
Obsežna avtobiografija Duhovnik med nebom in peklom
V obsežni avtobiografija Duhovnik med nebom in peklom je Maks Ipavec opisal svojo bogato življenjsko in predvsem duhovniško pot.
Naj naštejem le naslove poglavij:
Otroštvo in mladost
Osnovna šola
Gimnazijska leta
Pri vojakih v Črni Gori
V bogoslovju in na Teološki fakulteti
Mašniško posvečenje
»Nedeljski« kaplan v župniji Trebnje
Kaplan v župniji sv. Jakob – Ljubljana
Kaplan v župniji Dobrepolje–Videm
Župnik v župniji Begunje pri Cerknici
Župnik in dekan v Ribnici
Župnik v Naklem
Župnik v župniji Begunje pri Cerknici in soupravitelj župnije Sveti Vid
Temeljna vprašanja v življenju kristjana, duhovnika, redovnika, škofa in papeža Krščanstvo, druge vere in skrivnost Boga