Maja Pečarič – od baletke do vinske kraljice
Maja Pečarič – od baletke do vinske kraljice
Maja je po očetu, ki prihaja iz Metlike, belokranjskega rodu. V Vinski kleti Pečarič – Meginc se z vinarstvom ukvarja že peta generacija. »Oče in mama sta se spoznala na fakulteti, nato pa sta živela v Kranju. Ob koncu tedna smo vedno hodili v Belo krajino in skupaj s sorodniki obdelovali vinograd. Belo krajino sem vedno povezovala z delom, ne z užitkom. Skozi študij sem vselej (pod)zavestno izbirala predmete, ki so bili povezani z vinom in grozdjem. Postopoma sem spoznavala, da je vinogradništvo način življenja, ki ga moraš sprejeti,« svojo navezanost na vinograde razloži vinska kraljica.
Kraljičino vino je polsuhi rose
Njena družina skupaj s stricem in bratranci obdeluje 22 tisoč trsov različnih sort na približno petih hektarih v več vinogradih. Kot vsaka vinska kraljica, si je tudi Pečaričeva izbrala svoje vino. »Izbrala sem si polsuho rose vino, letnik 2022, ker je sveže in lahkotno in bolj prija poleti. Zanj sem odločila tudi zaradi tega, ker sta v njem sorti modra frankinja in žametna črnina, z zaščitenim geografskim poreklom in je iz lastne trgatve. Vse skupaj se mi zdi lepa zaokrožena zgodba.«
Spoznava nove ljudi in nova vina
Preden so jo ustoličili za 26. Vinsko kraljico Slovenije, je razumljivo bolje poznala le belokranjska vina. »Odkar sem januarja postala vinska kraljica, pa spoznavam tudi druga slovenska vina. Ob tem srečujem nove obraze in nove vinogradnike. Veliko novega se naučim o delu in novih tehnologijah. Sodelujem tudi na kongresih, kjer opažam problematike, ki niso prisotne le v Beli krajini, ampak tudi drugod. Skratka, dobivam veliko širšo sliko o vinogradništvu v Sloveniji.«
Premaguje strah pred nastopanjem
Na izbor za vinsko kraljico se je prijavila, da bi šla, kot poudarja, iz svojega mehurčka. »Na fakulteti mi je bilo vedno najtežje predstaviti svojo seminarsko nalogo pred sošolci, torej nastopati in govoriti pred njimi. Zdaj pa moram skoraj na vsakem dogodku, na katerega me povabijo, kaj povedati in imam pred sabo občinstvo. Vloga vinske kraljice mi torej med drugim pomaga premagovati strah pred nastopanjem.«
Januarja bo spet več časa za hobije
Na sejmu, kot je Agra, se tkejo nova poznanstva in razvijajo nova prijateljstva. »Na enem mestu imaš vse,« pravi vinska kraljica, ki je v preteklosti dolga leta plesala balet, v zadnjem času pa ji je bližje salsa. »Rada tudi ustvarjam, rišem, slikam in berem, ko mi to čas dopušča. V tem letu imam časa bolj malo, ampak po januarju bo spet več časa za vse to.«
Ko kraljico omreži vinski kralj
Kot vinska kraljica Slovenije obišče različne slovenske kralje in spoznava lokalne kraljice. »Skupaj smo na različnih dogodkih in tam se najde tudi kakšen kralj. Zaiskrilo se je med mano in kraljem, zato zdaj živim v Halozah. Tudi on ima svoj vinograd. Želiva ustvariti svojo zgodbo, premakniti ustaljeno miselnost in pokazati, da so tudi belokranjska vina na štajerskem koncu dobra in obratno,« nasmejano pripoveduje 26. Vinska kraljica Slovenije, ki je trenutno absolventka Biotehniške fakultete v Ljubljani. Čaka jo le še tipkanje magistrske naloge, po kateri bo pridobila naziv magistrica živilstva.