Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Ločene kvote za vpis Slovencev brez slovenskega državljanstva na slovenske univerze

Za vas piše:
M. M.
Objava: 18. 01. 2022 / 10:31
Oznake: Slovenija, Šolstvo
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 18.01.2022 / 10:37
Ustavi predvajanje Nalaganje
Ločene kvote za vpis Slovencev brez slovenskega državljanstva na slovenske univerze
Fotografija je simbolična. FOTO: Tatjana Splichal

Ločene kvote za vpis Slovencev brez slovenskega državljanstva na slovenske univerze

S spremembo Pravilnika o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu je po novem določen razpis ločenih prostih vpisnih mest za Slovence brez slovenskega državljanstva. V preteklosti je namreč pravilnik določal razpis skupne kvote prostih mest za Slovence brez slovenskega državljanstva in za tujce iz držav nečlanic Evropske unije.

To je zamejcem in izseljencem, ki spadajo v to kategorijo, pogosto oteževalo dostop do študija v matici, pojasnjujejo v Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Povečanje vpisnih mest

Kot pojasnjujejo v uradu, si je ministrica dr. Helena Jaklitsch skupaj s sodelavci dlje časa prizadevala, da bi podzakonska ureditev omogočila ustrezno zagotovitev in razdelitev mest, ki jih lahko, skladno z Zakonom o visokem šolstvu, slovenski visokošolski zavodi rezervirajo za Slovence brez slovenskega državljanstva. »Prav zato nas veseli, da je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport sledilo pobudi urada in verjamemo, da bodo v prihodnje tudi fakultete, upoštevaje tako dejanske potrebe kot ali predvsem tudi interese Republike Slovenije, povečale vpisna mesta namenjena našim rojakom, kar so nekatere fakultete tudi že sporočile.«

Po našem trdnem prepričanju je v nespornem interesu Republike Slovenije, da čim več mladih Slovencev iz slovenskega zamejstva ter sveta študira v Sloveniji. (Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu)

Podpora rektorske konference

Tako rešitev je na sestanku z ministrico pred časom podprla tudi rektorska konferenca, ki jo sestavljajo rektorji štirih slovenskih univerz (Univerza v Ljubljani, Univerza v Mariboru, Univerza na Primorskem in Univerza v Novi Gorici). »Na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu se zavedamo izjemnega pomena ustrezne ureditve možnosti vpisa Slovencev v zamejstvu in po svetu na študij v Slovenijo. Po našem trdnem prepričanju je v nespornem interesu Republike Slovenije, da čim več mladih Slovencev iz slovenskega zamejstva ter sveta študira v Sloveniji.«

Ambasadorji slovenstva

V uradu poudarjajo, da se mladi med študijem v domovini odločilno utrdijo v svoji slovenski identiteti, razvijejo in okrepijo znanje slovenskega jezika in se kulturno obogatijo. »Ti posamezniki ob vrnitvi v svoje zamejsko ali izseljensko okolje pogosto postanejo stebri in ambasadorji slovenstva, nekateri med njimi pa se odločijo tudi za stalno preselitev v Slovenijo, kar je za našo državo, ki se sooča z demografsko krizo, zelo pomembno.«


Kupi v trgovini

Novo
Neoprostljivo
Zgodovina
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh